Web Tasarımı ve Web Geliştirme Arasındaki Fark Nedir?

folder_openGenel, Web Tasarım
Web Tasarımı Ve Web Geliştirme Arasındaki Fark Nedir

Web tasarımı ve web geliştirme terimleri benzer görünebilir, ancak gerçekte farklıdırlar. Hem web geliştiricilerinin hem de web tasarımcılarının rolü bir web sitesini hayata geçirmek olsa da sorumlulukları, gerekli beceri setleri, eğitimleri ve çalışma biçimleri çok farklıdır.

Web Sitesi Tasarımı Nedir?

Web sitesi tasarımı, yalnızca bir web sitesi oluşturma sürecidir. Tüm süreç, web sayfası düzeninin oluşturulması, içerik üretimi, grafik tasarım dahil olmak üzere çeşitli yönleri içerebilir. Bir web sitesi oluşturmak için gerekli olan en önemli şey genellikle HTML olarak bilinen bir biçimlendirme dilidir.

Web tasarımcıları, her sayfanın meta verilerinin yanı sıra içeriğin temelini tanımlayan HTML etiketlerini kullanarak web sayfaları oluşturur. Tercihlere ve müşterinin gereksinimlerine bağlı olarak, web tasarımcıları web sayfalarının temel tasarımını veya düzenini oluşturur ve bir web sitesinin planı ve görünümleri genellikle CSS olarak adlandırılan basamaklı stil sayfaları kullanılarak tanımlanır. Özetlemek gerekirse, çoğu sitenin HTML ve CSS’ nin bir kombinasyonu olduğunu söyleyebiliriz. Bunlar, bir sayfanın tarayıcıda nasıl görüneceğini tanımlayan ana şeylerdir.

Web Tasarımcısının Rolü

Tartışıldığı gibi, web tasarımcıları esas olarak web sitesinin HTML’ sini oluşturmaktan ve sitenin görünümünü CSS kullanarak tanımlamaktan sorumludur. Tasarımcılardan bazıları HTML ve CSS yazarak web sayfasını sıfırdan kodlamayı tercih ediyor. Ayrıca Adobe Dreamweaver gibi kod düzenleyicileri kullanmayı tercih eden başkaları da var. Bu tür WYSIWYG düzenleyicisini kullanmanın avantajı, web sayfası düzenini tasarlamak için görsel bir arayüz sağlamasıdır. Bunun dışında WordPress veya Joomla gibi bir içerik yönetim sistemi kullanılarak bir web sitesi tasarlanabilir. Bu tür CMS’ ler tasarım için temel bir şablon sunar ve bu şablon yeni bir web sitesinin başlangıç noktası için kullanılabilir. Web tasarımcıları daha sonra herhangi bir uygun web tabanlı arabirimi kullanarak içerik ekler ve düzeni özelleştirirler.

Grafik Tasarımın Önemi

HTML ve CSS, bir web sitesinin birincil arayüzünü oluşturabilir, ancak tasarımcıların yine de kullanıcı arayüzünün resimlerini, afişlerini, logolarını ve düzenini oluşturması gerekir. Bu tür tasarımları üreten kişilere grafik tasarımcı denir ve grafik tasarım, bir web sitesi tasarlamanın ayrılmaz bir parçasıdır. Grafik tasarımcıları, görüntüleri web sitesi tasarımı için uygulanabilecek bir biçimde dışa aktarmak için çoğunlukla Adobe Photoshop gibi programları kullanır.

Web Geliştirme Nedir?

Web Geliştirme, birkaç yüz satır kod içerebilen HTML ve CSS ile oluşturulmuş tek bir web sayfasına atıfta bulunabilir. Veya spektrumun diğer ucunda, yaklaşık 60 milyon satır kod içeren Facebook gibi bir web sitesine atıfta bulunabilir.

Web tasarımı ve Web Geliştirme arasındaki fark

Web tasarımcılarının aksine, web geliştiricileri esas olarak kodu oluşturmaktan ve bir web sitesinin işlevlerine bakmaktan sorumludur. Web geliştiricileri, web sitesinin veya uygulamanın görünümünden ziyade bir sitenin özellikleriyle ilgilenir. Ön uç geliştirme, kodlama, CSS, JavaScript vb. gibi çeşitli çalışmaları içerir ve arka uç geliştirme, Ruby on Rails, Python gibi farklı programlama dilleri ve çerçeveler içerir. Bunun dışında web geliştirme, MySQL gibi veritabanlarının kullanılmasını da içerir.

Faaliyetlerle ilgili olarak, web tasarımının görevi daha yaratıcı ve sanatsal olma eğilimindeyken, web geliştirme daha analitiktir. Bununla birlikte, sürekli değişen manzara ile hem web tasarımcısının hem de web geliştiricisinin rolü, işyerinde sıklıkla birleştirilebilir. Örneğin, birçok web tasarımcısı gerekli web geliştirme kavramlarını bilir.

Etiketler: , , , , , ,

Benzer Yazılar