Web Tasarımda Müşteriyi Bilgilendirmenin Önemi

folder_openGenel, Web Tasarım
Web Tasarım Müşteri İlişkilerinin Önemi

Web tasarımda müşteriyi bilgilendirmek, proje öncesinde ve sonrasında eğitim vermek neden önemlidir?

Web tasarımcıları, projeye bağlı olarak birçok farklı şapka takarlar. Bazen, bir projeyi koordine etmeye çalışan proje yöneticileriyiz; bazen pazarlamacı, teknik destek, danışman ve hatta psikiyatrist rolünü oynarız. Ancak, tasarım ve geliştirmenin ötesinde en sık giydiğimiz şapka, eğitimci şapkasıdır.

Çoğu kuruluşun elinde web konusunda bilgili uzmanlar yoktur. Bu nedenle tasarım, işlevsellik, içerik yönetimi, SEO, bakım ve çok daha fazlası söz konusu olduğunda müşteriler için bir öğrenme eğrisi oluşur.

Bazı tasarımcılara bu fazladan bir yük gibi görünebilir. Sonuçta, sadece harika şeyler inşa etmeye odaklanmamız gerekmez mi?

Bu argümanın bazı haklı yönleri olsa da web tasarım müşterilerinizi eğitmenin değerli olmasının birkaç nedeni vardır. Hadi temel noktalardan bazılarına bir bakalım!

Daha İyi ve Daha Hızlı Proje Sonuçları

Elbette, muhtemelen işinizden zevk alıyorsunuzdur. Ancak hiç kimse görünüşte sonsuza kadar sürecek bir projeden hoşlanmaz. Müşterilerinizin tasarım ve yapım süreçlerine nelerin dahil olduğunu anlamalarına yardımcı olmak, işleri daha iyi ilerletebilir.

Çoğu zaman, müşteriler işlerin nasıl yürüdüğünden emin olmadıkları için bir proje durur. “Ne tür içerikler projeye kabul edilebilir?”, “Yapmak istediklerimizle ilgili herhangi bir teknik sınırlama var mı?” gibi sahip olabilecekleri bir ton potansiyel soru vardır.

Bir web sitesi oluşturmak, kıyafet alışverişi gibi değildir; müşteriler istedikleri her şeyi seçip ödeme yapmak için kasaya gitmezler.

Bir web sitesinin nasıl çalıştığına, neye benzediğine ve hangi özellikleri içermesi gerektiğine çok dikkat edilmelidir. Bu nedenle, müşterilerin bu kararların artıları ve eksileri ile birlikte, temelleri anlamaları gerekir. Bu, bütçeden, pazarlama pozisyonundan, kullanıcı deneyimine kadar her şeyi etkiler.

Web tasarımda müşteriyi bilgilendirmek, müşterilerinize rehberlik etmek hem projenin tamamlanmasında hem de nihai sonucun kalitesinde olumlu bir etki meydana getirir.

Web Tasarımda Müşteriyi Eğitmenin Önemi

Karşılıklı Güven İnşa Eder

Müşterilerinizle güçlü, güvene dayalı bir ilişkiye sahip olmak çok önemlidir. Bu, onları her yıl yanınızda tutan müşteri sadakati oluşturur. Ayrıca bazı referanslı yönlendirmelerle de sonuçlanabilir. Yeni müşteriler!

Buradaki en büyük fayda, birlikte çalışma yeteneğidir. Gergin veya tek taraflı bir ilişki, telefon her çaldığında veya bir e-posta geldiğinde sizi korkutabilir. Bu kesinlikle işinizi iyi şekilde yapmanıza yardımcı olmaz.

Ancak karşılıklı bir güven olduğunda, süreç çok daha üretken olabilir. Tasarımcılar bilir ki, bir müşteri bir şey istediğinde, muhtemelen siz bitirdikten birkaç dakika sonra her şey iptal edilmeyecek veya baştan başlanmayacaktır. Çünkü detaylar dürüstçe konuşulmuştur.

Diğer yandan müşteriler, onların çıkarlarına en iyi şekilde sahip olduğunuzun farkında olurlar. Bir projeye nasıl yaklaşılacağına dair bir öneride bulunduğunuzda, sizi dinlemeleri daha olası olacaktır.

Web Tasarımda Müşteriyi Eğitmenin Önemi

Daha Az Destek Talebi

Her web sitesinin bir noktada bakıma ihtiyacı vardır. Bir CMS yazılım güncellemesi veya eklenmesi gereken yeni bir özellik olabilir. Müşterilerden gelen “Nasıl yapılır?” soruları veya “buraya tıkladım bozuldu!” gibi küçük destek talepleri de olabilir.

Bu şeyler herkesin başına gelebilir. Ancak, web sitelerini nasıl yöneteceğine dair temel bir anlayışa sahip bir müşterinin bu sorunlarla karşılaşması daha az olasıdır. Bu, yolunuza çıkan daha az destek talebine dönüşecektir.

Ayrıca, müşteriler kendilerini güçlü hissedeceklerdir. Teknoloji konusunda başlangıçta gergin (veya çekingen diyelim) olan birinin, bir uzman tarafından yardım edildiğini ve yeni şeyler öğrendiğini görmek de oldukça güzeldir. Artık yeni bir güven kaynakları var ve yardımla birlikte gelen iyi hisler de ortaya çıkar.

Web Tasarımda Müşteriyi Eğitmenin Önemi

Web Tasarım Müşterilerinizi Eğitmek Bir Yatırımdır

Müşterileri eğitmek ister resmi eğitim ister arkadaşça tavsiye yoluyla olsun, zaman ve sabır gerektirir. Ama bu çabaya çok değer.

Bir dizi uzun vadeli fayda vardır. Daha güçlü tasarımcı-müşteri ilişkileri oluşturmaya yardımcı olur, daha iyi proje sonuçlarıyla sonuçlanır ve hatta sizi birkaç panik halindeki destek talebinden kurtarabilir.

Ayrıca, potansiyel parasal faydalar da göz ardı edilmemelidir. Müşterileri bilgilendirmek, hizmetlerinize ekleyebileceğiniz ve işinize başka bir gelir kaynağı sağlayabileceğiniz bir şeydir. Yeni projeler oluşturmanın bir yolu olarak web seminerleri gibi grup eğitim etkinliklerini bile kullanabilirsiniz.

Sonuç olarak, web tasarım müşterilerinizi eğiterek, bilgilendirerek hem onlara hem de kendinize yatırım yapıyorsunuzdur.

Benzer Yazılar