Web Tasarım Müşterilerinin Tasarımcılardan Beklentileri Nelerdir?

folder_openWeb Tasarım
Web Tasarım Müşterilerinin Tasarımcılardan Beklentileri Nelerdir

Web Tasarım Müşterilerinin Tasarımcılardan Beklentileri Nelerdir? Bir müşteri konfor alanımızın dışında bir şey önerdiğinde, rahatsız olmak doğaldır. Ancak bu, fikirlerinin uygulanamaz olduğu anlamına gelmez.

Harika bir web sitesi oluşturmak, web tasarımcıları ve müşterileri arasında bir ekip çalışması gerektirir. Bu ister bir serbest çalışan olun ister daha büyük bir ajansın parçası olun her zaman geçerlidir. Bizden hizmet satın alan ve bize rehberlik eden web tasarım müşterileri, başarılı web siteleri ortaya çıkarmak için çok önemli unsurlardır.

Çoğu zaman, sektördeki bizler, müşterilerimizden neye ihtiyacımız olduğu hakkında konuşuruz; ancak onlara gerçekten hizmet edebilmek için onların ihtiyaçlarını da anlamalıyız.

Bunu akılda tutarak, web tasarım müşterilerimizin bizden ihtiyaç duyduğu bazı şeyleri keşfedelim.

Açık Fikir

Yeni fikirlere açık olmak iki yönlü bir yoldur. Bazen müşteriler web sitelerine bizim düşündüklerimizle çelişen fikirlerle yaklaşabilirler.

Tıpkı diğer herkes gibi, biz web tasarımcıları da kendi yolumuzu belirleme konusunda hassasızdır. Deneyimlerimiz bizi bir web sitesi için mükemmel formül olduğuna inandığımız şeye yönlendirebilir. Belirli tasarım özellikleri olabilir veya geliştirme araçları ve teknikleri olabilir.

Tabii ki, bir müşterinin sahip olduğu her fikir uygulanabilir olmayabilir. Ancak her projeye açık fikirli olarak girmek yine de önemlidir. Harika bir şeyi kaçırıyor olabilirsiniz.

Bunun ötesinde, gerçekten dinlemiş olmanız, sağlam bir müşteri-tasarımcı ilişkisi oluşturmanıza da yardımcı olabilir.

Dürüst Tavsiye

Dinlemek, ilişki kurma sürecinin yalnızca bir parçasıdır. Dürüstlük de önemli bir faktördür.

Bu, müşteri fikirleri ve istekleri için geçerlidir, ancak aynı zamanda daha derine iner. Örneğin, bir özelliğin veya işlevselliğin artıları ve eksileri hakkında rehberlik sağlamak. Aynı şey fiyatlandırma ve belirli bir ürün veya hizmetten alınan değer için de geçerlidir.

Dürüstlük güven oluşturur ve web tasarım müşterilerimizin iyi kararlar vermesini sağlar. Bu dürüst tavsiye olmadan, proje sonuçları muhtemelen zarar görecektir. Ayrıntılar gözden kaçabilir ve yanlış yerlere para harcanabilir.

Bazen yapılacak en kolay şey, müşterinin söylediği her şeye uymaktır. Bu, en az dirençli yoldur ve aynı zamanda bir projeyi daha hızlı bitirmenin bir yolu olduğu düşüncesine dayanır.

Gerçekte, dürüstlük her yerde karşılığını verir. Daha bilinçli kararlar alındığında, projelerin ters gitme olasılığı daha düşüktür. Teorik olarak, aynı zamanda daha hızlı ve daha iyi sonuçlara yol açar.

Proaktif Bir Yaklaşım

Müşterilerimiz genellikle kendi alanlarında uzmandır. İster bir işletme sahibi olsunlar ister kâr amacı gütmeyen kişiler olsunlar, muhtemelen işlerine dalmış durumdadırlar. Bu, web sitelerine ayıracak fazla zamanları olmayacağı anlamına gelir.

Bu nedenle, bizden önce yapılmış olan veya biz yaptıktan sonraki geçen sürede sitelerinin altyapısı, temaları veya eklentileri eskide kalmış olabilir. Site hataları, performans ve kullanılabilirlik üzerinde hasara yol açabilir. Kısacası, bir web sitesi uygun bir dikkat gösterilmediği için kötü duruma düşebilir.

İşte o zaman hizmetlerimizi ortaya koyabiliriz. Yazılım, güvenlik ve endüstri trendleri açısından müşterilerimizin sitelerinin sorunsuz çalışmasını sağlayabiliriz.

Müşterilerinizle iletişim halinde kalarak proaktif olun. Bir sorun, hatta bir sorun olasılığı görürseniz, onlara ulaşın ve bildirin. Onları kurtardığınız çabayı ve baş ağrılarının geçmesini takdir edeceklerdir. Ayrıca bu, kuruluşlarının hedef kitleleri nezdinde de iyi bir itibar elde etmesine yardımcı olur.

Yardım eli

Web sitesi olan herkes teknoloji konusunda bilgili değildir. Bu kişiler için içerik ekleme ve siteyi güncel tutma gibi görevler, öğrenme eğrisinde dik bir çizgi olabilir. Ancak web tasarımcılarından gelen bir yardım eli büyük bir fark oluşturabilir.

Bilginizi müşterileri eğitmek için kullanmak, oluşturduğunuz harika web sitesinden yararlanmalarını sağlar. Bu, daha taze içerikten daha az destek talebinin size gelmesi anlamına gelebilir.

Yine de destek talepleri minimum düzeyde olsa bile hızlı ve güler yüzlü hizmet sunmak hayati önem taşır. Müşterilerinizin yanında olduğunuzu ve güvenebileceklerini bilmelerini sağlar.

Müşteri İhtiyaçlarını Akılda Tutmak

Web tasarım projeleri zorluklarla dolu olabilir. Bazen bu, üzerinde çalıştıklarımızı fazla düşünmeden elimizdeki göreve odaklanmamıza neden olabilir. Düşmesi kolay bir tuzak!

Ancak müşterinin ihtiyaçları birçok nedenden dolayı önemlidir. En önemlisi bir ortaklığın temelini oluşturmasıdır. Başarılı bir sonuca ulaşmak için her zaman birbirimize ihtiyacımız vardır.

Site açıldıktan sonra bile, rehberlik sağlamak için orada olmak daha iyi bir ilişki sağlar. Bir bonus olarak, tekrar iş ve yönlendirmelere yol açabilir.

Web tasarımı oldukça teknik bir alan olsa da kolayca gözden kaçabilecek bir insan unsuru var. Ancak işin bu yönüne hâkim olursanız hem siz hem de müşterileriniz için daha iyi sonuçlar ortaya çıkacaktır.

 

Benzer Yazılar