Responsive Duyarlı Web Tasarımı Nedir?

folder_openWeb Tasarım
Responsive Web Tasarım

Bugünlerde neredeyse her yeni müşteri web sitesinin mobil versiyonunu istiyor. Her şeyden önce bu pratik olarak gereklidir: BlackBerry için bir tasarım, iPhone, iPad, netbook, Kindle için bir tasarım – ve tüm ekran çözünürlükleri de uyumlu olmalıdır.

Önümüzdeki beş yıl içinde, bir dizi ek icat için tasarlamamız gerekecek. Peki, bu delilik ne zaman bitecek? Elbette bitmeyecek!

Web tasarımı ve geliştirme alanında, sonsuz yeni çözünürlüklere ve cihazlara hızlı bir şekilde ayak uyduramama noktasına geliyoruz. Birçok web sitesi için, her çözünürlük ve yeni cihaz için bir web sitesi sürümü oluşturmak imkansız veya en azından pratik olmayacaktır. Başka bir cihazdan ziyaretçi kazanmak için, gene başka bir cihazdan ziyaretçi kaybetmenin sonuçlarına katlanmalı mıyız? Yoksa başka bir seçenek var mı?

 Responsive Web tasarımı, tasarım ve geliştirmenin ekran boyutu, platform ve yönelim temelinde kullanıcının davranışına ve ortamına yanıt vermesi gerektiğini öne süren yaklaşımdır.

Uygulama, esnek ızgaralar ve düzenler, görüntüler ve CSS medya sorgularının akıllıca kullanımından oluşur. Kullanıcı dizüstü bilgisayarından iPad’e geçerken, web sitesi otomatik olarak çözünürlük, görüntü boyutu ve komut dosyası oluşturma yeteneklerine uyum sağlamak için geçiş yapmalıdır.

Etiketler: , , , ,

Benzer Yazılar