WordPress ile Yapabileceğiniz Web Sitesi Türleri

folder_openWeb Tasarım, WordPress
WordPresste Yapabileceğiniz Popüler Web Sitesi Türleri

WordPress ile ne tür web siteleri oluşturabileceğinizi mi merak ediyorsunuz?

Yeni başlayanlar tarafından sık sık WordPress kullanarak ne tür web siteleri yapabilecekleri sorulur.

Kısa cevabımız; neredeyse akla gelebilecek her tür web sitesi’dir.

Bu makalede, WordPress ile oluşturabileceğiniz web sitesi türlerinin en iyi örneklerini bulabilirsiniz.

1. Blog veya Kişisel Web Sitesi

blog veya kişisel web sitesi

WordPress basit bir blog aracı olarak başladı ve hızla güçlü bir içerik yönetim sistemine dönüştü. Son 18 yılda, bu blog ve kişisel web sitesi bileşenleri ortadan kaybolmadı. Bununla birlikte; daha cilalı, sofistike ve güçlü hale geldiler. WordPress, küçük web sitelerinin yanı sıra büyük yayınlar tarafından kullanılan dünyanın en iyi blog platformu olmaya devam ediyor.

Esnekliği nedeniyle WordPress, çok yazarlı bloglar kadar kişisel bir blog için de eşit derecede iyidir. Kolayca bir işletmeye dönüştürülebilecek zengin içerikli web siteleri oluşturmanıza olanak tanır.

2. İşletme Web Sitesi

kurumsal işletme web sitesi

WordPress, profesyonel görünümlü bir işletme web sitesi oluşturmanın en kolay yoludur. O kadar güçlü ki birçok büyük isim, web sitelerini güçlendirmek için WordPress kullanıyor.

İşletme sahipleri, kullanım kolaylığını ve esnekliğini severler. WordPress eklentilerini kullanarak sosyal medya entegrasyonları ekleyebilir, sitenizi arama motorları için optimize edebilir, pazarlama verilerini takip edebilir ve ihtiyacınız olan diğer özellikleri ekleyebilirsiniz.
Bir web tasarımcısı tutmadan (istekleriniz ölçüsünde bir yere kadar!) binlerce tema arasından seçim yapabilir ve tasarımı kolayca özelleştirebilirsiniz.

3. E-Ticaret Web Sitesi / Çevrimiçi Mağaza

e-ticaret online alışveriş web sitesi

WooCommerce ile WordPress, dünyanın en popüler e-ticaret platformudur. PayPal ve Stripe gibi en iyi ödeme ağ geçitlerini destekler, böylece çevrimiçi ödemeleri kolayca kabul edebilirsiniz.

WooCommerce’i hem fiziksel hem de dijital ürünleri satmak için kullanabilirsiniz. Mağazanıza her tür ürünü kolayca eklemenize olanak tanır ve envanter, siparişler, nakliye, vergiler ve daha fazlasını yönetmek için araçlara sahiptir.

WooCommerce dışında, dijital ürünler ve abonelikler satmak için kullanılabilecek Easy Digital Downloads ve MemberPress gibi WordPress için başka e-Ticaret eklentileri de vardır.

4. Üyelik Sitesi

üyelik web sitesi

Üyelik siteleri abonelik satar. Bu, içeriğinizin bir kısmını bir ödeme duvarının arkasına koymanıza, görüntüleme başına ödeme içeriği satmanıza veya çevrimiçi bir topluluk çalıştırmanıza olanak tanır.

MemberPress en iyi WordPress üyelik eklentisidir. Güçlü erişim kontrolü, abonelik yönetimi, kullanıcı yönetimi ve üçüncü taraf araçlar ve ödeme ağ geçitleri ile entegrasyonlar ile birlikte gelir.

5. Online Kurs ve Eğitim Web Sitesi

online kurs ve eğitim web sitesi

WordPress, online eğitim vermek, kursları kolayca satmak ve çevrimiçi bir öğrenme topluluğu oluşturmak için kullanılabilir.

MemberPress Courses, web sitenizden çevrimiçi kurslar satmak için en iyi WordPress LMS platformudur. Kurslar oluşturmak, erişimi kontrol etmek ve abonelik satmak için kullanımı kolay bir arayüz ile birlikte gelir.

6. Online Pazar Yeri Web Sitesi

pazaryeri web sitesi

Satacak ürününüz yok mu? Diğer satıcıların ürünlerini çevrimiçi satmaları için bir pazar yeri oluşturmaya ne dersiniz?

WordPress, web sitenizi çevrimiçi bir pazara dönüştüren bazı inanılmaz eklentilere sahiptir. Üçüncü taraf satıcılar daha sonra kendi ürünlerini web sitenizde listeleyebilir ve her sipariş için bir ücret kazanırsınız.

7. Podcast Web Sitesi

podcast web sitesi

WordPress ve podcasting el ele gider. Web’deki en popüler podcast yayıncıları, podcasting web siteleri için WordPress kullanıyor.

WordPress için tüm süreci kolaylaştıran birkaç mükemmel podcast teması ve eklentisi vardır. Ayrıca, dosyaları kendi web sitenizden sorunsuz bir şekilde sunmak için herhangi bir podcast barındırma hizmetini entegre edebilirsiniz.

8. Dropshipping (Direkt Nakliye) Web Sitesi

nakliye web sitesi

Dropshipping, ürünleri stokta tutmayan bir e-ticaret mağazası türüdür. Bunun yerine, bir müşteri bir ürün satın aldığında, mağaza sahibi siparişi, ürünü doğrudan müşteriye gönderen bir üçüncü taraf satıcıya verir.

WordPress, web sitenize kolayca üçüncü taraf ürünleri eklemenize yardımcı olan bazı mükemmel stoksuz satış eklentilerine sahiptir.

9. Bağlı Kuruluş – Bayilik Web Sitesi

bayilik web sitesi

Kullanıcılarınızı ürün ve hizmetlere yönlendirerek komisyon kazanmak ister misiniz?
WordPress, son derece başarılı bağlı kuruluş web siteleri oluşturmak için milyonlarca pazarlamacı tarafından kullanılır. Kazancınızı artırmanıza yardımcı olacak bir sürü bağlı kuruluş pazarlama aracı ve eklentisi vardır.

Bireysel bağlı kuruluş programlarına kaydolabilir veya yalnızca bir dev bağlı kuruluş ağına dayanan bir Amazon bağlı kuruluş mağazası oluşturabilirsiniz.

10. Kupon / Ticket / Online Bilet Web Sitesi

kupon ticket bilet web sitesi

Ürün ve hizmetlerinde özel indirimler sunan binlerce web sitesinden bağlı kuruluş komisyonları kazanmak ister misiniz? Bu sebeple, bir kupon sitesi yapmak için WordPress’i kullanabilirsiniz.

Doğru eklentiler ile sitenize kolayca kupon ekleyebilirsiniz. Son kullanma tarihlerini ve diğer ayrıntıları kontrol edebilirsiniz ve kullanıcılarınız favori kuponlarına oy verebilirsiniz.

11. Mikro İş Web Sitesi

mikro iş web sitesi

Bir mikro iş web sitesi, işverenlerin görevleri veya konserleri listeleyebileceği ve bireylerin onlar için başvurabileceği çevrimiçi bir pazardır. Web sitesi sahibi olarak, her listeleme için bir ücret alarak para kazanabilirsiniz.

12. İş İlanları Web Sitesi

iş ilanları web sitesi

Smashing Magazine, ProBlogger ve diğerleri gibi birçok popüler site, iş ilanlarını ek bir gelir kaynağı olarak kullanır. Belirli bir endüstrinin veya uzmanlığın ihtiyaçlarını karşılayan iş ilanlarına yönelik artan bir talep var.

WordPress, işverenlerin iş ilanları yayınlayabileceği ve profesyonellerin bunlara yanıt verebileceği bir iş panosunu kolayca oluşturmanıza olanak tanır.

13. İş Rehberi Web Sitesi

iş rehberi web sitesi

Tıpkı iş ilanları gibi, web’deki işletme rehberlerine artan bir talep var. Kolayca bir işletme dizini oluşturmanıza izin veren bazı harika WordPress işletme dizini eklentileri vardır.

14. Müzayede / Açık Artırma Web Siteleri

müzayede web sitesi

Kendi eBay benzeri açık artırma web sitenizi yönetmek ister misiniz?
WordPress ile tamamen işlevsel bir açık artırma web sitesi oluşturabilirsiniz. Kullanıcılar çevrimiçi teklif verebilir ve ödeme yapabilir ve açık artırmalarınız için bir platform sağlayarak para kazanabilirsiniz.

15. Kar Amacı Gütmeyen Dini / Vakıf Web Siteleri

dini web sitesi vakıf web sitesi

WordPress özgür olduğu kadar bu, onu kar amacı gütmeyen kuruluşlar için ideal bir çözüm haline getirir.

WordPress eklentileri ile amacınıza yönelik para toplamak için kolayca bir bağış formu ekleyebilirsiniz. Ayrıca vakıflar ve kar amacı gütmeyen kuruluşlar için birçok harika WordPress teması vardır.

16. Portföy / Portfolyo Web Siteleri

portföy portfolyo web sitesi

Çalışmanızı sergilemek için bir yere mi ihtiyacınız var? WordPress sitenize çarpıcı resim galerileri ve güzel slaytlar ekleyerek, kolayca bir portföy oluşturabilirsiniz.

Portföy sitenizi yazma becerilerinizi öne çıkarmak, müziğinizi sergilemek, video yerleştirmek veya fotoğraflarınızı sergilemek için kullanabilirsiniz.

WordPress, portföy sitenizde çok şık ve gösterişli bir kullanıcı deneyimi sağlamak için kullanılabilir, bu da başkalarının işinize göz atmasını ve çalışmanız hakkında bilgi edinmesini kolaylaştırır.

17. Seyahat Web Sitesi

seyahat ve turizm web sitesi

WordPress, bir seyahat sitesi yapmak için mükemmel bir platformdur. Kendi seyahatlerinizi paylaşabilir veya hedef kılavuzları başlatabilir ve bunun üzerine bir iş kurabilirsiniz.

18. Moda / Yaşam Tarzı Web Sitesi

moda ve yaşam tarzı web sitesi

WordPress, moda ve yaşam tarzı işletmeleri arasında popüler bir seçimdir. Bunun nedeni, profesyonel görünümlü web sitesi veya blog oluşturmanın kolay olması ve hatta kendi ürünlerinizi veya bağlı kuruluş ürünlerinizi satabilmenizdir.

19. Çok Dilli Web Siteleri

çok dilli web site

Birden çok dilde bir web sitesi oluşturmak ister misiniz?

WordPress düzinelerce dilde mevcuttur. Ayrıca, WordPress çeviri eklentilerini kullanarak, çok dilli web sitesi oluşturmak için de kullanılabilir.

20. Online Çevrimiçi Forum Web Sitesi

online forum web sitesi

Çevrimiçi forumlar, bir topluluk oluşturmanın ve web sitenize daha fazla arama motoru trafiği getirmek için kullanıcı tarafından oluşturulan içerikten yararlanmanın popüler bir yoludur.

bbPress ile web sitenize kolayca çevrimiçi forumlar ekleyebilirsiniz. bbPress, web sitenizi yönetimi kolay bir foruma dönüştürmenize yardımcı olur. Ayrıca, blog, çevrimiçi mağaza veya işletme sitesi gibi diğer özellikler için aynı web sitesini kullanmaya devam edebilirsiniz.

21. Sosyal Ağ Web Sitesi

sosyal ağ web sitesi

Daha aktif ve etkileşimli bir çevrimiçi topluluk oluşturmak ister misiniz?

WordPress, BuddyPress ile kendi sosyal ağ web sitenizi kolayca oluşturmanıza olanak tanır. Kullanıcılar topluluğunuza katılabilir, profilleri yönetebilir, etkinliği görüntüleyebilir, gruplara katılabilir ve daha pek çok şey yapabilir.

.
22. Wiki / Bilgi Bankası Web Sitesi

wiki bilgi bankası web sitesi

Bilgi bankası veya wiki benzeri bir web sitesi oluşturmak ister misiniz?

WordPress, web sitenize kolayca bir belge veya bilgi bankası bölümü eklemenize olanak tanır. Bu, tüm içeriğinizi tek bir gösterge panosu altında yönetmek için güçlü bir CMS kullanmanıza olanak tanır.

Kendi wiki web sitenizi başlatmak için bu WordPress bilgi tabanı eklentilerinden herhangi birini seçebilirsiniz.

Bu makalenin, WordPress kullanarak oluşturabileceğiniz web sitesi türleri hakkında size iyi bir fikir verdiğini umuyoruz.

Etiketler: , , , , ,

Benzer Yazılar