Web Tasarımı Nasıl Öğrenilir?

folder_openGenel, Web Tasarım
web tasarım nasıl öğrenilir

Web tasarımı nasıl öğrenilir (9 adımda)

Web Tasarımı Nasıl Öğrenilir? Görsel tasarımın temel kavramları, HTML’nin temelleri, CSS temelleri, UX’in temelleri, Kullanıcı Arayüzü, Tipografi bilgisi gibi kavramları anladıktan sonra Projeye adım atılır.

“Web tasarımcısı olmanın tek yolu, web tasarımına başlamaktır.”

1. Görsel tasarımın temel kavramlarını anlayın

Hat

Bir düzendeki her harf, kenarlık ve bölme, daha büyük yapılarını oluşturan çizgilerden oluşur. Web tasarımını öğrenmek, bir düzende, düzen ve denge oluşturmada çizgilerin uygulaması anlamına gelir.

Şekiller

Görsel tasarımdaki üç temel şekil kareler, daireler ve üçgenlerdir. Kareler ve dikdörtgenler içerik blokları için, daireler düğmeler için ve üçgenler genellikle önemli veya harekete geçirici bir mesaja eşlik eden simgeler için kullanılır. Şekiller ayrıca güçle ilişkili kareler, uyum ve rahatlık ile ilgili daireler, önem ve eylem ile ilgili üçgenler ile bir duygusal bağa sahiptir.

Doku

Doku gerçek dünyadaki bir şeyi kopyalar. Doku aracılığıyla, bir şeyin pürüzlü mü yoksa pürüzsüz mü olduğu hakkında bir fikir ediniriz. Web tasarımı boyunca dokular görülebilir. Kağıt benzeri arka planlardan Gauss bulanıklığının renkli tutamlarına kadar, tasarımlarınızı daha ilginç hale getirebilecek ve onlara bir fiziksellik hissi verebilecek farklı doku türleri hakkında bilgi sahibi olun.

Renk

Göz yormayan tasarımlar yaratmak için kendinizi renk teorisi konusunda eğitmelisiniz. Renk çarkını, tamamlayıcı renkleri, zıt renkleri ve farklı renklerin bağlı olduğu duyguları anlamak sizi daha iyi bir web tasarımcısı yapacaktır.

Izgaralar

Izgaraların kökleri grafik tasarımın ilk günlerine dayanmaktadır. Bir web tasarımındaki resimlere, metinlere ve diğer öğelere düzen getirmede çok iyi çalışırlar. Izgaraları kullanarak web düzenlerinizi nasıl yapılandıracağınızı öğrenin.

2. HTML’nin temellerini öğrenin

Köprü metni biçimlendirme dili (HTML), bir web sitesinin içeriğinin, resimlerinin, gezinmenin ve diğer öğelerin web tarayıcısında nasıl görüntülendiğine ilişkin yönergeler sağlar. HTML konusunda uzman olmanız gerekmese de herhangi bir görsel tabanlı tasarım platformu kullanıyor olsanız bile, HTML’nin nasıl çalıştığına biraz aşina olmanız size çok yardımcı olur.

HTML etiketleri, bir tarayıcının bir web sitesi oluşturmak için kullandığı talimatlardır. Başlıklar, paragraflar, bağlantılar ve resimlerin tümü bu etiketler tarafından kontrol edilir. İçerik hiyerarşisi için özellikle H1, H2 ve H3 etiketleri gibi başlık etiketlerinin nasıl kullanıldığını bilmek isteyeceksiniz. Düzen yapısını etkilemeye ek olarak başlık etiketleri, web tarayıcılarının bir tasarımı nasıl sınıflandırdığı ve organik arama sıralamalarında nasıl göründüklerini etkilemesi açısından önemlidir.

HTML öğrenmek

3. CSS’yi Anlayın

CSS öğrenmek

CSS (basamaklı stil sayfaları), bir HTML öğesinin nasıl görüneceğine ilişkin stil ve ek talimatlar sağlar. Fontları uygulamak, dolgu eklemek, hizalamayı ayarlamak, renkleri seçmek ve hatta ızgaralar oluşturmak gibi şeyler CSS ile mümkündür.

CSS’nin nasıl çalıştığını bilmek, size benzersiz görünümlü web siteleri oluşturma ve mevcut şablonları özelleştirme becerileri kazandıracaktır. CSS’nin birkaç temel kavramını gözden geçirelim.

CSS sınıfları

CSS sınıfı, tek bir öğenin stilinde bir araya gelen niteliklerin bir listesidir. Gövde metni gibi bir şey yazı tipi, boyut ve rengin tümüne tek bir CSS sınıfının parçası olabilir.

CSS birleşik sınıfları

Mevcut bir temel sınıf üzerine bir birleşik sınıf oluşturulur. Boyutlandırma, renk ve hizalama gibi halihazırda mevcut olabilecek tüm nitelikleri devralır. Nitelikler daha sonra değiştirilebilir. Birleşik sınıflar size zaman kazandırır ve bir web tasarımında ihtiyaç duyduğunuz her yerde uygulayabileceğiniz bir sınıfın varyasyonlarını ayarlamanıza olanak tanır.

4. UX’in temellerini öğrenin

UX'in temellerini öğrenin

UX, bir web sitesini hayata geçiren, onu statik bir öğe düzenlemesinden, içinde gezinen birinin duygularıyla ilgilenen bir şeye dönüştüren sihir gibidir.

Renk düzeni, içerik, tipografi, düzen ve görseller, hedef kitlenize hizmet etmek için bir araya gelir. Kullanıcı deneyimi tasarımı, hassasiyet ve duyguları uyandırmakla ilgilidir. Birisine sadece sorunsuz bir yolculuk değil, onları web tasarımının arkasındaki varlık veya marka ile bağlayan bir deneyim sunar.

Kullanıcılar

Web tasarımı, son kullanıcıları anlamak demektir. Kullanıcı araştırmasının nasıl yapıldığını ve kullanıcı özelleştirmenin nasıl oluşturulacağını öğrenmelisiniz. Ayrıca, onların ihtiyaçlarına göre optimize edilmiş bir tasarım oluştururken, onları tanımanız bu bilgileri nasıl kullanacağınıza yön verecektir.

Bilgi Mimarisi

Net bir organizasyon olmadan, insanların kafası karışacak ve bilgi karmaşası havalarda uçuşacaktır. Bilgi mimarisi ve içerik eşlemesi, net bir müşteri yolculuğu sağlamak için web sitesinin ve her bölümün birlikte nasıl çalışacağına dair bir plan sağlar.

Kullanıcı Akışları

Daha kapsamlı tasarım projelerine doğru ilerlerken kullanıcı akışlarını oluşturmak devreye girebilir, ancak bunları düşünmeye ve ilk tasarımlarınız için oluşturmaya başlarsanız gelecekte daha iyi durumda olacaksınız. Kullanıcı akışları, insanların bir tasarım boyunca nasıl hareket edeceklerini iletir. En önemli bölümlere öncelik vermenize ve insanların bunlara erişebildiğinden emin olmanıza yardımcı olurlar.

Tel Kafesler

Tel çerçeveler, bir web sayfasında başlıkların, metnin, görsellerin, formların ve diğer öğelerin nereye yerleştirileceğini gösterir. Tek sayfalık basit bir web tasarımı yapıyor olsanız bile, bir tel çerçevenin haritasını çıkarmak size çalışmanız için sağlam bir kılavuz sağlayacaktır. Daha karmaşık web sitelerine geçtiğinizde, tutarlı bir deneyim oluşturmak, düzenleri yapılandırmak ve dahil edilmesi gereken hiçbir şeyi kaçırmamak için tel çerçeveler çok önemlidir.

Prototipleme

Prototipler, farklılıklar göstererek aslına uygunluk seviyelerine sahip olabilir, ancak işleyen bir tasarımın temsili olarak hareket eder. Görüntüler, etkileşimler, içerik ve diğer önemli unsurların tümü yerindedir ve gerçek dünya tasarımını kopyalar. Prototipler, süreç boyunca geri bildirim almak ve bir tasarıma ince ayar yapmak için kullanılır.

5. Kullanıcı Arayüzü hakkında bilgi edinin

Kullanıcı arayüzü, bir teknoloji parçasını harekete geçiren bir mekanizmadır. Kapı tokmağı bir kullanıcı arayüzüdür. Arabanızdaki radyonuzun ses kontrolü, bir kullanıcı arayüzüdür. ATM’de PIN’inizi girdiğiniz tuş takımı da bir kullanıcı arayüzüdür. Gerçek dünyadaki düğmeler ve diğer mekanizmalar, birinin makinelerle etkileşime girmesine izin verdiği gibi, bir web sitesindeki kullanıcı arayüzü öğeleri de birinin eylemleri harekete geçirmesine izin verir.

İki temel UI ilkesini gözden geçirelim: sezgisel tasarım ve basitlik.

Sezgisel arayüzler nasıl oluşturulur

Bir web sitesiyle etkileşim, tutarlı olmalı ve tekrarlanabilir kalıpları takip etmelidir. Bir web sitesine giren kişiler, sitede gezinmek için mevcut olan sistemleri hemen anlamalıdır.

Kullanıcı arayüzünü basitleştirin

Kullanılabilirliği optimize etmek için kullanıcı arayüzü mevcuttur. Bu, kontrollerin kullanımını kolaylaştırmanın yanı sıra işlevselliklerini de belirgin hale getirmek anlamına gelir. Gezinme seçeneklerinin sayısını en aza indiriyor, ödeme sürecini hızlandırıyor veya erişilebilirliği artıran diğer etkileşimli öğeleri entegre ediyor olsanız da kullanıcı arayüzünü anlamak, birinin bir web sitesiyle etkileşim kurma deneyimini kolaylaştırmanıza yardımcı olacaktır.

6. Düzen oluşturmanın temellerini anlayın

web tasarım düzen oluşturma

Gözlerimiz otomatik olarak belirli tasarım modellerine takılır ve bir web tasarımında kolay bir yol sağlar. Sezgisel olarak nereye bakacağımızı biliyoruz çünkü hayatımız boyunca medyayı tükettiğimiz için aynı kalıpları defalarca gördük. Tasarım kalıplarını bilmek, içeriğe ve görsellere sorunsuz bir akış sağlayan web siteleri oluşturmanıza yardımcı olacaktır. Bilmeniz gereken iki yaygın web düzeni modeli, Z kalıpları ve F kalıplarıdır.

Z-deseni

Sözcük ve görüntü tasarrufuna ve bol miktarda negatif alana sahip düzenler için, Z modeli bir web sitesinde gezinmenin verimli bir yolunu sunar. Bir tasarımda gözlerinizin nereye gittiğine dikkat etmeye başladığınızda, bir Z-deseninin olduğunu hemen fark edeceksiniz.

F-desen

Çevrimiçi bir yayın veya blog gibi metin ağırlıklı tasarımlar, genellikle farklı bir F-desenini takip eder. Ekranın sol tarafında makalelerin veya gönderilerin bir listesini göreceksiniz ve sayfanın ana gövdesinde ilgili bilgi satırlarını göreceksiniz. Bu model, hızlı bir şekilde göz atsalar bile insanlara ihtiyaç duydukları tüm bilgileri vermek için optimize edilmiştir.

7. Tipografi hakkında bilgi edinin

web tasarımda tipografi

Yazı tipleri farklı tonlar veya duygular verebilir ve okunabilirliği etkileyebilir. Web tasarımını öğreniyorsanız, tipografinin nasıl kullanılacağını bilmek çok önemlidir.

Tipografi, web tasarımında çeşitli amaçlara hizmet eder. İlk olarak, içeriği okunaklı hale getirme amacına hizmet eder. Ancak aynı zamanda dekorasyon görevi görebilir ve stilize olmuş tipografinin zevkli kullanımı, genel estetiğe katkıda bulunabilir.

İşte bilmeniz gereken üç temel tipografik kavram.

Serif

Serif yazı tiplerinde, her harfi süsleyen, serif olarak bilinen küçük satırlar bulunur. Bu tipografik stil, baskıda da kullanılabilir.

Sans serif (Serif olmayan)

Adından da anlaşılacağı gibi, sans serif yazı tipleri, serif yazı karakterlerinin tanımlayıcı özelliklerinden yoksundur. Bu yazı biçimleri, web siteleri ve dijital uygulamalar gibi alanlarda, ana yazı tipleri olarak kullanılır.

Display (Ekran yazı biçimleri)

Ekran yazı biçimleri genellikle başlıklar için kullanılır ve büyük ve etkili olabilir ya da keskin, ince çizgilerden oluşabilir. Genellikle karmaşık harf biçimlerine sahiptirler ve birinin dikkatini çekmeyi amaçlarlar.

8. Bilginizi eyleme geçirin ve bir şeyler inşa edin

web sitesi kurmak

Öğretici videoları izleyebilir, blog yazılarını okuyabilir, çevrimiçi kurslara kaydolabilir ve web tasarımıyla ilgili tüm teori ve bilgileri edinebilirsiniz; ancak,

“web tasarımcısı olmanın tek yolu, web tasarımına başlamaktır.”

Basit bir proje ile başlayın. Belki tanıdığınız birinin bir portföy oluşturma konusunda yardıma ihtiyacı vardır veya herhangi bir web varlığından habersiz, dijital çağa ayak uydurmak isteyen birileri vardır. Onlara ücretsiz bir şeyler tasarlamayı teklif edin.

Başlangıç için bir blog kurmak da başka bir harika ​​projedir. Bu, size bir CMS gibi şeyleri nasıl kullanacağınızı öğrenme konusunda pratik tasarım deneyimi sunacak ve aynı zamanda yazma becerileriniz için bir vitrin sağlayacaktır.

9. Bir akıl hocası (mentor) bulun

Mentorlar değerlidir; çünkü sizin bulunduğunuz yerde daha önce onlar vardı. Öğrendikleri zor kazanılmış derslerde size yardım etme arzusuna sahiptirler. Derin bir uzmanlık ve bilgi birikimine sahiptirler. Çalışmanız hakkında geri bildirim almak ve neyi doğru yaptığınızı ve neyin iyileştirilmesi gerektiğini bulmak için harika bir kaynaktır.

Uygun mentoru ararken, hayran olduğunuz tasarım türünü yapan ve öğrenmek istediğiniz konuda uzmanlaşmış birini bulduğunuzdan emin olun. Mentorlar, web tasarımını öğrenirken tökezlemenize gerek kalmaması için, bu alanda harcanan yılların net bir yolunu verebilir.

 

Etiketler: , , , , , , ,

Benzer Yazılar