Web Tasarım Teklifi Oluşturma

folder_openGenel, Web Tasarım
Web Tasarım Teklifi Oluşturma

Web Tasarım Teklifi Oluşturma ve Web Sitesi Geliştirme projelerinin maliyetlerini tahmin etmenin bu kadar zor olmasının birkaç nedeni:

Müşteriler, bir web sitesi oluşturmaya nelerin dahil olduğu konusunda bilgi sahibi değillerdir. Bu bilgi eksikliği, işlerin gerçekte olabileceğinden daha kolay olduğunu düşünmelerine neden olur.

Müşteri ayrıca, web sitesi açıldıktan çok sonra da istekte bulunmaya devam edecek ve bu da eğer önceden ele alınmamışsa, bazı rahatsız edici durumlara veya yol, yemek masraflarınıza yol açacaktır.

Müşteriler bir web sitesini inşa edilmeden önce hayallerinde görselleştiremezler, bu nedenle ihtiyaçları proje boyunca değişir.

Müşteriler genellikle kapsam dahilindeki revizyonlardan daha fazlasını isterler; çünkü süreç ilerledikçe fikirler için diğer web sitelerine bakmaya devam ederler.

Müşteriler, başka bir web sitesinde bir şey gördüklerinde, web sitelerine kolayca eklenebileceğini düşünürler.

Müşteriler, web sitesi açıldıktan sonra ek desteğe ihtiyaç duyacaklarının farkında değillerdir. Bunun için önceden ödeme yapmaktan hoşlanmazlar, ancak sözleşmenin sonunu tamamladıktan sonra HER ZAMAN değişiklik isteyen e-posta veya whatsapp istekleriyle geri gelirler.

Web Tasarım Teklifi Oluşturma konusunda, artık web tasarım projeleri sırasında kapsam kaymasının nedenlerini bildiğimize göre bundan kaçınmak için mümkün olan her şeyi en baştan nasıl yapacağımıza odaklanmaya başlayabiliriz.

Her müşteri için yarı özelleştirilebilecek standart bir soru listesi oluşturun. Bu soruları mevcut teklifiniz için özelleştirin ve daha onlarla bir telefon görüşmesi yapmadan önce potansiyel müşterinize yazışma olarak gönderin.

Sorularınıza verdikleri yanıtları gözden geçirmek ve ihtiyaçlarını daha derinlemesine incelemek için müşteriyle görüşün.

İlk teklifinizi oluşturun ve müşteriye gönderin. Müşteriyi teklif boyunca yönlendirmek için hemen bir toplantı planlayın.

İlk teklife ve beklentilerinizi belirleyen görüşmeye dayalı olarak proje kapsamındaki beklentilerini belirleyin ve değişiklikleri toparlayın.

Teklifi kesinleştirin ve çalışmaya başlayın

Artık bir web sitesi geliştirme projesi için nasıl tahminde bulunacağımıza dair bir planımız var. Ancak yukarıdaki adımlar, onları gerçekten takip edebilmeniz için kritik ayrıntılardan yoksun. Öyleyse her adımı daha ayrıntılı olarak inceleyelim.

İşte bir web tasarım tahminini kolaylaştırmak için 5 adım

Web Tasarım Teklifi Oluşturma

Adım 1: Standart Web Tasarım Soruları Listesi Oluşturun

Sizden bir web tasarım teklifi isteyen bir potansiyel müşteriye gönderebileceğiniz standart bir soru listesine sahip olmak, bir web sitesi oluşturmanın önemli unsurlarının cevaplarını almanıza yardımcı olacaktır.

Ayrıca, teklifi talep eden kişiyi projeyi baştan düşünmeye zorlar. İhtiyaç duymanız halinde, süreç boyunca her zaman cevaplarına başvurabilirsiniz.

Bu kritik ilk adım, 2. adımı çok daha etkili hale getirmenize de olanak tanır. 1. adımı atlarsanız ve doğrudan müşteriyle bir toplantıya girerseniz, bu konuşma gereğinden çok daha uzun sürecektir. Önce 1. adımı tamamlayın!

Bazı başlangıç ​​soruları aşağıdakileri içerebilir:

Web siteniz için kaç sayfaya ihtiyacınız var?

Web sitesi tasarımı, mimarisi ve içeriğinin oluşturulmasından kim sorumludur?

Web sitesini yayınlanmadan önce kimin onaylaması gerekecek?

Proje için zaman çizelgeniz nedir?

Web sitesi nerede barındırılacak?

Web sitesini başlattıktan sonra güncelleyebilecek bir IT kişiniz var mı?

Önden sormanız muhtemelen değerli olacak birçok başka soru var, ancak bu liste kesinlikle başlamanıza yardımcı olacaktır. Bu cevapları aldıktan sonra 2. adıma geçebilirsiniz.

Web Tasarım Teklifi Oluşturma

Adım 2: Müşteriyle Yüz Yüze Görüşme

Bir müşteri ile yüz yüze görüşme, web sitesi geliştirme projesi için karar verici olacak ve insanların, projenin başarısı için önemini ortaya koyacaktır.

Onlar sizi tanımalı, siz de onları tanımalısınız. Web sitesi geliştirme, dahil olan oyuncuları daha iyi anladığınızda ve onlarla bir ilişki kurmak için zaman ayırdığınızda, zaman zaman çekişmeli hale gelebilir, ortaya çıkan sorunların çoğu daha kolay çözülebilir.

Müşterinizle yüz yüze görüşmeniz gerektiği için orada olmanız gerektiği anlamına gelmez. Müşterilerinize yakın değilseniz, bu toplantıları kolaylaştırmak için Skype, FaceTime vb. araçları kullanabilirsiniz.

Bu dijital toplantının diğer bir faydası ise, teknoloji kullanımınızın muhtemelen onları etkileyeceğidir. Birden fazla toplantınız olması gerekebilir. Durum buysa, bunu Skype üzerinden yapmak çok daha kolay olacaktır. Proje hakkında mümkün olduğunca fazla bilgiye sahip olduğunuzdan emin olduğunuzda, ilk teklifinizi oluşturmanın zamanı gelmiş demektir.

Adım 3: İlk Web Tasarım Teklifi Oluşturun

İlk teklifinizi oluşturmanın zamanı geldi. “İlk” diyoruz çünkü web tasarımındaki teklifler, müşterinizle bunları gözden geçirme ve beklentileri belirleme şansınız olduğunda hemen hemen her zaman değişir.

Temel olarak yapmanız gereken, size verdikleri tüm bilgileri almak, bunları önerilerinizle eşleştirmek, uzun bir varsayım listesi oluşturmak, birkaç odak alanına bölmek ve her bir odak alanının arkasına fiyatlandırma koymak. Odak alanları şunları içerebilir:

  • Tasarım, mimari ve içerik geliştirme
  • Web Sitesi Oluşturma
  • SEO
  • Barındırma
  • Lansman sonrası destek

Buradaki anahtar, müşterinize ne kadar bir çalışmanın gerekli olduğunu anlamaları için yeterli bilgi vermektir. Ancak onları bunaltacak veya onlara saçma sapan çok fazla şey sunarak bilgi karmaşası oluşturacak kadar değil.

Müşteriler kaçınılmaz olarak, görevleri azaltmadan maliyetlerin düşürülmesini istediklerinden, genellikle web sitesi geliştirme projeleri için saatler harcamamız gerekir. Teklifi bir araya getirdikten, inceledikten ve kabul ettikten sonra devam edin ve ilgili kişiye gönderin. En kısa sürede bir toplantı talep ettiğinizden emin olun. Müşteriyi, teklifinizi gözden geçirdikten sonra çok fazla zaman geçmesine izin vermeyin.

Adım 4: Müşteri Beklentilerini Belirleyin

Teklif inceleme toplantınız sırasında mutlaka müşteri beklentilerini belirlemeye başlamalısınız. Bunu, teklifin her alanını açıklayarak, neyi içerdiğini ve neyi içermediğini açıklayarak yaparsınız.

Herkesin neyin kapsanıp neyin kapsanmadığı konusunda net olduğundan emin olun. Hatta bir şeyi dahil etmediğiniz bazı alanlarda, bunun gelecekte bir sorun olacağını öngördüklerinizi görüşme sırasında gündeme getirmenizi tavsiye ederim.

Teklifte yer almamasına rağmen, bunu dahil etmeyi düşünmeleri gerektiğini düşündüğünüzü veya çalışmaya başladıktan sonra talep ederlerse proje maliyetleri için bir değişiklik talimatı göndermeniz gerekeceğini unutmayın.

Bu toplantıda açıkça tartışılması gereken bir diğer konu da değişiklik istekleridir. Müşterilerinize, edindiğiniz deneyimlerinize göre web sitesi yapılarında genellikle kapsam kayması olduğunu açıklayın. Bunun nedenlerini örneklendirin.

Kapsam değiştiğinde bütçenizin de değişmesini beklemeleri gerektiği konusunda rahat oldukları sürece, kapsamı değiştirmenin uygun olduğunu onlara bildirin. Müşterinizi bu süreçte rahat ettirirseniz, onlara güncellenmiş bir bütçe veya değişiklik talimatı gönderdiğinizde hazır olacaklardır.

Müşteri beklentilerini belirlemek, tüm bu web tasarım teklif sürecindeki en büyük adımdır. Bunu iyi yapanlar, web sitesi geliştirme sürecinde çok daha az yıpranacaklardır.

Web Tasarım Teklifi Oluşturma

Adım 5: Web Sitesi Geliştirme Teklifini Sonlandırın

İlk teklif inceleme toplantınız sırasında tartışılan her şeyi alın, teklifinize dahil edin ve sonuçlandırın. Toplantıda tartışılanlara dayalı olarak bir “varsayımlar” listesi eklediğinizden emin olun.

Müşteriniz içeriğin tamamını sağladığını söylediyse, bunu belirttiğinizden emin olun. Lansman sonrası desteğe ihtiyaçları olmadığını söyledilerse, işin bitiş tarihlerini ekleyin. Bu adımdaki en büyük şey, teklifinizi kesinleştirmeden önce iyice düşünmektir. Bunu yaparsanız, işe başladığınızda işleri kendiniz için çok daha kolay hale getirebilirsiniz.

Kısaca;

Web Tasarım Teklifi Oluşturma ve Web Sitesi Tasarımı zor bir iştir. Web tasarım projelerinize en kısa zamanda başlayın, yukarıdaki adımları izleyin, müşteri beklentilerini belirleyin, iletişim hatlarını açık tutun ve iyi olun.

Hayırlı işler!

Etiketler: ,

Benzer Yazılar