Web Tasarım Portfolyosu Nasıl Oluşturulur?

folder_openGenel, Web Tasarım
Freelance Web Tasarımcı

Potansiyel Müşteriler Portfolyonuzda Ne Görmek İstiyor?

Yaptığınız İşler Arasından En İyisini Sergileyin!

Web Tasarım Portfolyosu, her şeyden önce kim olduğunuzun ve ne yaptığınızın en güncel yansıması olarak kullanılmalıdır. Bu, onu hem güncel hem de işinizle alakalı tutmak anlamına gelir. Zamanla sizinle birlikte değişmesi gereken bir şey.

Stil önemli olsa da içerik daha da önemli bir husustur. Halihazırda bir portfolyonuz olsun ya da olmasın, sizi mümkün olan en iyi şekilde neyin tanımlayacağını ve peşinde olduğunuz proje türlerini elde etmenize yardımcı olacağını düşünmek için biraz zaman ayırın.

Bir Yaklaşım Diğerinden Daha mı İyi?

Yine, hedef kitlenizin devreye girdiği yer burasıdır.

Sunduklarınızın tüm yelpazesini göstermek istediğiniz büyük, yüksek ücretli projeleri hedefliyorsanız, daha ayrıntılı bir portfolyo en mantıklısı olabilir. Proje özelliklerini detaylı olarak belirtirseniz daha faydalı olabilir. Potansiyel müşteriler, işleri nasıl yaptığınızı görmek isteyecek ve nelerin dahil olduğuna dair daha eksiksiz bir resme sahip olmak isteyeceklerdir.

Bu yoldan giderseniz, hepsini benzer bir biçimde detaylı olarak yazmaya çalışın ve tasarım süreci içerisinde çözülmesine yardımcı olduğunuz belirli zorlukları belirtin. Proje özellikleri, altyapısı, başlangıç ve bitiş süresi, hatta projeyi çalıştığınız ortam (yerinde çalışma veya home ofis), vb. Bu, alanınızda uzman olduğunuzun sağlam bir kanıtı olacaktır.

Alternatif olarak, çoğu kişi projelerin basit bir listesinin (metin veya galeri stili) yeterli olduğunu düşünüyor. Amacınız harika tasarım becerilerinizi sergilemekse, insanların dikkatini çekmek için ihtiyacınız olan tek şey güçlü bir görsel olabilir.

Web Tasarım Portföy Olusturma

Dahil Edilecek (ve Dışlanacak) Projeler

Hangi yaklaşımı seçerseniz seçin, tüm portfolyolar bir dizi proje gerektirir. Genellikle bir projeyi tamamladığımız için onun portfolyomuza ait olduğunu düşünürüz. Ancak bu, bununla ilgili en etkili yol olmayabilir.

Örneğin, birkaç yıldır web tasarımı işindeyseniz, muhtemelen o kadar uzun süredir dokunulmamış, yarım kalmış veya eskide kalmış bazı projeleriniz olacaktır. Kendinize şunu sormalısınız: Bu gerçekten şu anda yaptığım şeyle alakalı mı? Güncel miyim?

Bu eski projelerden bazıları yalnızca eski teknolojileri kullanmakla kalmayacak, aynı zamanda müşterilerinize yaptıklarınızla ilgili yanlış fikirleri de göndereceklerdir. Statik HTML’den, WordPress gibi bir CMS ile çalışmaya geçtiyseniz, muhtemelen başka yollarla oluşturulmuş siteleri yayınlamaya değmeyebilir.

Portfolyo Sadece Geçmişle İlgili Değildir!

Web Tasarım Portfolyosu oluşturduğunuzda potansiyel müşteriler, gelecekte onlar için neler yapabileceğinize dair bir fikir edinmek için onları inceler. Bunu bilerek, yolda yeni müşteriler kazanma konusunda hangi projelerinizin size yardımcı olacağını iyi düşünmeliyiz.

Tabi bu, belirli bir yaşa ulaşan tüm projelerin alakasız olduğu anlamına gelmez. Büyük bir marka için çalışma yaptıysanız veya çığır açıcı olduğunu düşündüğünüz bir şey yaptıysanız, bunu olduğu gibi bırakmanızda bir sakınca yoktur. Buradaki fikir, oluşturmaya çalıştığınız “kendinizi anlatma”ya uymayan her şeyi ayıklamaktır.

Örnek verecek olursak; 2000-2010 yıllarında revaçta olan Flash animasyonlu siteler artık günümüzde rağbet görmüyor olduğuna göre, bu tasarımlarımızı portfolyomuzdan çıkarmanın zamanı gelmiş demektir. Aynı şekilde 2010’lu yıllara ait web trendleriyle oluşturulmuş, hatta mobil uyumlu olmayan tasarımları da portfolyomuzdan çıkarabiliriz.

Bir diğer seçenek ise; portfolyomuzdan çıkarmaya kıyamadığımız bu projelerimizi kilometre taşı oluşturup, kronolojik olarak sergileyebiliriz. Bu şekilde, yıllar boyunca yapılan işlerin sayısal çokluğunu da korumuş oluruz.

Web Tasarım Portföy Olusturma

Diğer Temel Malzemeler

Listelediğimiz projelerin işimiz açısından şu anda gelişim olarak bulunduğumuz zamanla ve yerle alakalı olması gerektiğini belirledik. Ancak potansiyel müşterilerin ilgisini çeken diğer öğeleri de düşünmek önemlidir.

Hizmet Verdiğiniz Sektörler

Çoğu zaman insanlar kendi sektörlerindeki projelerde çalıştığınızı görmek isteyeceklerdir. İşletmeniz farklı türde işletmelerle çalışma eğilimindeyse, bunu portfolyonuza yansıtmak isteyeceksiniz. Geniş bir proje listesine sahip olanlar için kategoriye göre filtreleme özelliği de hoş bir görünüm sağlayacaktır.

Aynı şekilde, yalnızca belirli bir endüstriyi kapsayan bir projede uzmanlaşabilirsiniz. Yine, en iyi örneklerinizi burada sergileyin ve geçerli olmayan, zaman aşımına uğramış her şeyi dışarıda bırakın.

Mobil Uyumluluk

Duyarlı tasarım, bugünlerde varsayılan tasarımdır. Bu alanda da yetenekli olduğunuzu vurgulamak önemlidir. Bunu nasıl yaptığınız gerçekten kişisel bir tercihtir.

Bildiğimiz gibi, ziyaretçilerin çalışmalarımızı ilk kez büyük masaüstü ekranlarından göreceğinin garantisi yok. Bu durumda, ekran boyutundan bağımsız olarak en iyi ayağınızı öne koymanızda fayda var.

Örnek; bir sitenin mobil kullanıcılar için nasıl görüneceğini göstermek amacıyla projelerinizin mobil cihaz görünümleri sunabilirsiniz.

Web Tasarım Portföy Olusturma

Etiketler: ,

Benzer Yazılar