Web Siteniz İçin WordPress Kullanın

folder_openWeb Tasarım, WordPress
Web siteniz için Wordpress

Web Siteniz İçin WordPress Kullanmanız İçin 6 Önemli Neden

Sıkça sorulan sorulardan biri: Neden WordPress kullanmalıyım? Eski sitem yeterince iyi değil mi? Neden başka bir platformdan WordPress’e geçmem gerekiyor?

Bu soruları soruyorsanız doğru yerdesiniz. Bu yazıda WordPress kullanmanız için 6 önemli sebebi bulacaksınız. Ayrıca WordPress ile oluşturabileceğiniz tüm farklı türdeki web sitelerini ele alacağız.

Neden WordPress

WordPress ile ilgili en yaygın yanılgılardan biri, onun sadece bir blog platformu olduğudur. WordPress bir blog aracı olarak başlamış olsa da yıllar içinde güçlü bir web sitesi oluşturucu ve sağlam bir içerik yönetim sistemine (CMS) dönüşmüştür.

WordPress’in en iyi yanı, kullanımının kolay ve farklı türde web siteleri oluşturacak kadar esnek olmasıdır. WordPress’in bu kadar popüler olmasının ana nedeni budur. Yakın zamanda yapılan bir ankete göre, WordPress internetteki tüm web sitelerinin %40’ı ve hatta üzerinde zemin oluşturuyor.

Sağlam özellikleri nedeniyle, en iyi markaların çoğu, Time Magazine, Facebook, The New Yorker, Sony, Disney, Target, The New York Times ve daha fazlası dahil olmak üzere web sitelerini güçlendirmek için WordPress kullanıyor.

Web sitenizi yapmak için neden WordPress kullanmanız gerektiğine bir göz atalım.

1. WordPress, Özgürlükçü Olduğu Gibi Aynı Zamanda Ücretsizdir

Web siteniz için WordPress

WordPress ücretsiz bir yazılımdır. Bu, ihtiyaçlarınıza göre indirmek, kurmak, kullanmak ve değiştirmekte özgür olduğunuz anlamına gelir. Her türlü web sitesini oluşturmak için kullanabilirsiniz.

WordPress yazılımının kendisi ücretsiz olsa da onu yüklemek için bir alan adına ve web barındırmasına ihtiyacınız vardır.

Alan adı (domain name), web sitenizin internetteki adresidir. Bu, kullanıcılarınızın web sitenize erişmek için tarayıcılarının adres çubuğuna yazdıkları şeydir (örneğin; zafergormek.com).

Web barındırma (hosting), web sitenize ait tüm tasarım ve data dosyalarınızın depolandığı evidir.

2. WordPress’i Temalar ve Eklentilerle Özelleştirmek Kolaydır

Wordpress Temaları

WordPress kullanan insanların büyük bir kısmı ne web tasarımcısı ne de programcıdır. Nitekim, çoğu insan, web sitesi tasarlama konusunda herhangi bir ön bilgiye sahip olmadan WordPress kullanmaya başlar.

Teknolojiden anlayan kişiler için WordPress mükemmel bir çözümdür çünkü aralarından seçim yapabileceğiniz binlerce ücretsiz web sitesi şablonu (teması) vardır. Hemen hemen her tür web sitesi için mükemmel bir WordPress teması vardır (bir blog, iş sitesi veya çevrimiçi mağaza).

WordPress temalarının özelleştirilmesi kolaydır, çünkü birçoğu renkleri değiştirmenize, logo yüklemenize, arka planı değiştirmenize, güzel slaytlar oluşturmanıza ve herhangi bir kod yazmadan gerçekten ihtiyaçlarınıza göre özelleştirmenize olanak tanıyan kendi seçenekler paneliyle birlikte gelir.

Eklentileri kullanarak WordPress sitenize özel işlevler de ekleyebilirsiniz. WordPress eklentileri, web siteniz için analitik, iletişim formları, üyelik alanı ve daha fazlası gibi gelişmiş özellikler eklemek için kullanabileceğiniz uygulamalar gibidir. Tıpkı temalar gibi, kullanabileceğiniz binlerce ücretsiz ve premium eklenti vardır.

Wordpress Eklentileri

Ekstra işlevsellik eklemenin yanı sıra, bazı WordPress eklentileri web sitenizi tamamen yeni bir platforma dönüştürmenize izin verebilir.

3. WordPress SEO Dostudur

WordPress, standart uyumlu yüksek kaliteli kod kullanılarak yazılır ve anlamsal biçimlendirme üretir. Geek olmayan terimlerle, Google’ın ve diğer arama motorlarının WordPress’i sevmesini sağlar. Bu nedenle WordPress siteleri arama motorlarında diğerlerinden daha üst sıralarda yer alma eğilimindedir.

Tasarım gereği, WordPress kutudan çıkar çıkmaz SEO dostudur. Web sitenizi daha da optimize etmek için WordPress SEO eklentilerini de kullanabilirsiniz. Adım adım web sitenizi uygun şekilde optimize etmek için nihai WordPress SEO eklentileri mevcuttur.

4. WordPress’i Yönetmek Kolaydır

WordPress, yerleşik bir güncelleme yönetim sistemi ile birlikte gelir. Bu, eklentilerinizi ve temalarınızı WordPress yönetici kontrol panelinizden güncellemenize olanak tanır.

WordPress ayrıca yeni bir WordPress sürümü mevcut olduğunda sizi bilgilendirir, böylece sitenizi sadece bir düğmeye tıklayarak güncelleyebilir ve güvenliğini sağlayabilirsiniz.

Verilerinizi herhangi bir kazadan veya bilgisayar korsanlığından korumak için, otomatik olarak yedekler oluşturmak ve bunları uzak bir konumda güvenli bir şekilde saklamak için bir WordPress yedekleme eklentisini kolayca kullanabilirsiniz.

WordPress sitenizi hareket halindeyken de WordPress mobil uygulamalarıyla yönetebilirsiniz.

5. WordPress Güvenli ve Emniyetlidir

Wordpress Güvenliği

WordPress, güvenlik göz önünde bulundurularak geliştirilmiştir ve bir web sitesini çalıştırmak için çok güvenli ve emniyetli bir platform olarak kabul edilir. Ancak, tıpkı gerçek dünya gibi, internet de belirsiz bir yer olabilir.

Ellerinden geldiğince çok siteye girmek isteyen davetsiz misafirler vardır. WordPress sitenizi korumak için, onu daha da güvenli hale getirmek için yapabileceğiniz birkaç basit işlem vardır.

Aynı zamanda yaygın tehditlere karşı korumak için Sucuri gibi eklentiler de mevcuttur.

6. WordPress Farklı Medya Türlerini İşleyebilir

Wordpress Medya Türleri

WordPress sadece metin yazmakla sınırlı değildir. Görüntüleri, sesleri ve video dosyalarını işlemek için yerleşik bir medya yükleyici ile birlikte gelir.

WordPress, Embed (içerik gömme) özellikli web sitelerini destekler; bu, URL’yi WordPress yayın düzenleyicisine yapıştırarak YouTube videolarını, Instagram fotoğraflarını, Tweet’leri ve Soundcloud sesini gömebileceğiniz anlamına gelir.

Etiketler: , , , ,

Benzer Yazılar