Tasarımda İlham Bulmanın En İyi Yolları

folder_openGenel
İlham Kaynağı

Tasarimda İlham Bulmanin En İyi Yollari

Kendinizi ilhamsız mı hissediyorsunuz? İşte İlham Bulmanın En İyi 6 Yolu

Yazarlar ve tasarımcılar saatlerce oturup ilham gelmesini bekleyebilirler ama ne yazık ki gelmiyor. Neyse ki, öğrenmeye devam etmek için inşa edildik, doğal olarak içinde bulunduğumuz ticarette hayatta kalmak için kendi yollarımızı bulabilen varlıklarız.

Aşağıda, hayatta yapmak istediğiniz herhangi bir şeye karşı moralinizi bulmak veya yükseltmek için yapabileceğiniz bazı kolay adımlar bulunmaktadır. Kolay, ancak başa çıkmak cesaret ve zaman ister. Takip edilecek bu yöntemlerin uzun vadeli etkisi olan şeyler olduğunu unutmayın. Konfor bölgenizden çıkın ve bu kaybolan ilhamın nereye gittiğini bulmaya başlayın.

Her Yazar ve Tasarımcının Korktuğu Şey

Yazar ve Tasarımcıların Korktuğu Şey

Yetenek yaygındır ama ilham değildir. Bir sonraki adımda ne yapacağınıza karar veremediğiniz bir zaman gelir, bir şeyler yapmanız gerektiğini bilirsiniz ama ne? Zihniniz düşünülecek şeylerle değil, gereksiz düşüncelerle dolu.

İronik olarak, bu gereksiz düşünceleri dışarı atamadığınız zamanlar olur. Sadece sakinlik ve aşağıdaki ipuçları ile ele alınabilirler.

İlham Nerede Bulunur?

İlham, yaşadığınız odanın içi hariç her yerdedir. Arada bir dışarı çıkın ve temiz hava alın, yeni yüzler görün, bir bina görünce mimarisini inceleyin, alışveriş merkezine gidin ya da yalnız kalabileceğiniz ve tefekkür edebileceğiniz bir yer bulun.

1. Hayal Gücünüzü Geliştirin

Hayalgücünüzü Geliştirin

Hayal gücünüzü serbest bırakın, aklınıza gelenleri bastırmayın. Çocukken, bugün kulağınıza komik gelebilecek şeyler söylediğinizi, defterinize karalamalar yaptığınızı, liriksiz veya uydurma sözlerle bir şarkı söylediğinizi ve süper güçlerinizin olduğuna inandığınız zamanları hatırlıyor musunuz? Zihniniz özel bir şeydir; masa örtüsünü pelerin yapıp sehpanın etrafında uçtuğunuzu, gözlerinizi kullanarak etrafa lazer ışınları saçtığınızı hayal etmekten utanmayın.

Bu, zihni tazeler ve aklınıza gelebilecek basit ve aptalca şeylerden ilham almak için yeterli yol sağlar. Çelişkilerden korkmayın. Tuhaf şeyleri kelimeleriniz veya tasarımlarınız aracılığıyla yorumlayın, düşünce ve sözlerinizdeki ifadeyi doğal akışına bırakın.

2. Doğayla İç İçe Olun

Doğayla İç İçe Olun

Sanat, doğanın güzelliğini taklit etme girişimidir; ancak istediğimiz kadar mükemmelliğe yaklaşabilsek de çoğu zaman ulaşamayız. Hal böyle olunca da doğanın zenginliğine bakın ve dağların ne kadar muhteşem yontulduğundan, yüz yıllık bir ağacın ne kadar şiirsel durduğundan, hayatla akan her derede, soğuk ve sıcak birçok şeyden ilham alın. Çıplak ayakla toprak üzerinde yürüyüş yapın. Doğada tanımlanması zor bir sihir vardır. Sizce de öyle değil mi?

3. Hafta Sonu AVM Alışverişi

Haftasonu Alışveriş Merkezine Gidin

Tişört tasarımları, alışveriş merkezinin zemini, insanların konuşma şekli, tabelalar ve göze yeni gelen her şey beyninizin ilham bölümünü harekete geçirecektir.

Etrafınızdaki birçok insan sesi sürekli bir vızıltı gibi kulağınıza gelse de duyduğunuz bu frekans kesinlikle beyin dalgalarını dengelemeye yardımcı olacaktır. Aynı şekilde etrafınızdaki insan davranış ve hareketlerini, nelere karşı ilgisinin olduğunu inceleyin. Hatta biraz abartarak her birinin kafasından çıkan konuşma baloncuklarının içini siz doldurun. İki hafta üst üste evde kalmanın acısını çekmeyin. Muhtemelen bu şekilde yaparak hem sosyal hayatınızı hem de size ilham verebilecek şeyleri öldürüyorsunuz.

4. Paylaşmayı Öğrenin

Paylaşmayı Öğrenin

 

George Bernard Shaw şöyle söylemiş;

“Senin bir elman varsa ve benim bir elmam varsa ve bu elmaları değiştirirsek, o zaman senin ve benim yine de birer elmamız olur. Ama sizin bir fikriniz varsa ve benim bir fikrim varsa ve bu fikirleri değiş tokuş edersek, o zaman her birimizin iki fikri olur.”

Yeni ve daha iyi bir fikir oluşturmak için birbiriyle ilişkili iki fikri birleştirebilirsiniz.

Çevrimiçi ve çevrimdışı paylaşın. Arkadaşlarınızı arayın ve bir şeyler hakkında konuşun, deneyimlerinizi paylaşın ve onların deneyimlerini dinleyin.

5. Yalnızlık Meyve Verir

Yalnız Başınıza Kalın

Hiçbir şey düşünmemek için yalnız olabileceğiniz bir yerde olun ve zihninizi rahatlatın. İlham bulmak yerine, kendinize bir mola verin ve 10-15 dakika sadece hareketsiz oturun ve kalp atışlarınızı dinleyin. Nabzınızı düşürün veya yavaş bir yürüyüş yapın.

Zihninizi, arada bir dinlenmek ve hiçbir şey düşünmemek için hayranlarından uzaklaşması gereken bir ünlü olarak düşünün.

Orhan Veli KANIK;

“İstanbul’u dinliyorum, gözlerim kapalı.”

6. Yeni Şeyler Deneyin

Yeni Şeyler Deneyin

Aynı şeyleri tekrar tekrar yapmak, onlarla yetkin olmanızı sağlar. Ancak bununla birlikte hayatınızda değişiklik çok azdır ve o zaman kendinizi yalnızca elinizde olanla sınırlarsınız. Böylece, yeni fikirler, devam etme arzusu ve en iyi atışınızı yapma dürtüsü, değişmeyen yaşamınız ile birlikte yok olur. Zaman ilerledikçe, öğrenmeniz isteğiniz de öylece kaybolur.

Daha önce hiç gitmediğiniz yerleri aramayı deneyin ve yalnızca televizyonda gördüğünüz şeyleri deneyimleyin. İyi olmasanız bile bir karaoke kafede arkadaşlarınızla şarkı söyleyin ve hatta tizlere çıkın, dans edin, yeni açılan bir restoranda yemek yiyin, bir satranç ustasına düelloda meydan okuyun ve umutsuzlukla birlikte özgüven hissedin, parka gidin ve çocuklarla oynayın, sokak hayvanlarını besleyin ve hayatınızı günlük rutininizin dışındaki şeylerle besleyin.

RPG video oyunları oynamanın sadece oyun içi becerileri ve görevlerine yerine getirmedeki koordinasyonu geliştirdiğini değil, aynı zamanda işimle kaynaşacak fikirleri de önemli ölçüde artırdığını düşünüyorum.

Bir zamanlar ninjaydım; tasarım yapmayı denemeye karar verdim ve hoşuma gitti.

Birçok şeyi deneyin ve size uygun olanı bulun ve oradan yola çıkın. Genel olarak dünyaya yepyeni bir bakış açısı için daima daha yüksek dağlar arayın.

Ekstra: Bir Defter veya Eskiz Defteri Bulundurun

Bir Eskiz Defteri Bulundurun

Nerede olursanız olun düşüncelerinizi not almak için küçük bir defter veya eskiz defteri getirin. İşin garibi, duş alırken veya tuvaletteyken yazamaz veya eskiz yapamazsınız ve bu ironik bir şekilde, tüm harika fikirlerin kafanızda belirdiği zamanlardır 😊

Ve ellerinizi silerek kurulayıp bilgisayarınıza veya notunuza ulaştığınız zaman, harika fikirler çoktan kilometrelerce uzaktadır ve gizemli bir güç tarafından aniden silinir.

Kimler aynı fikirde değil?

Etiketler: , , , ,

Benzer Yazılar