Sosyal Medya Girişimcileri İçin 5 Temel Nokta

folder_openSosyal Medya
Sosyal Medya Girişimcileri İçin 5 Temel Nokta
Sosyal medyanın işletmeniz için çalışmasını sağlama

İşletmenizin sosyal medya varlığına hâkim olmak, büyük bir hevesle gönderi yayınlamaktan daha fazlasını içerir. Ayrıca müşterilerinizin ne istediğini göz önünde bulundurarak her platform için benzersiz stratejiler geliştirmeniz gerekiyor.

İçeriğinizi test etmek kadar marka değerlerinizi markanızın sesiyle (veya yüzüyle) ifade etmek de çok önemlidir. Bu nedenle pek çok işletme sahibi, şirketlerinin sesi olabilecek özel sosyal medya yöneticileri işe alıyor; güçlü bir sosyal varlığı sürdürmek için çok fazla çalışma ve beceri harcanıyor.

Her sosyal medya platformunu hem AĞ’a hem de müşterilerinize hizmet edecek şekilde farklı şekilde kullanın.

Sosyal medyada yayınladığınız her şey markanızın sesi olmalı, marka değerlerinizle açıkça uyumlu olmalı ve onları takipçilere iletmelidir.

Sosyal medya içeriğinizi test etmek, hangi yaklaşımların en fazla etkileşimi sağladığını belirlemenin harika bir yoludur.

1. Stratejilerinizi ağa göre uyarlayın

Bir işletmenin yapabileceği en büyük sosyal medya hatalarından biri, tüm sosyal ağlar için aynı içerik stratejisini kullanabileceğini düşünmektir. İşletmenizin sahibi olduğu sosyal platformları, her kanal için amaçlarına göre farklı şekilde kullanılmalıdır.

Örneğin; şirketinizdeki pazarlama görevlileri Twitter aracılığıyla bağlantı kurabilir, Facebook aracılığıyla şirket kültürünü gösterebilir ve Snapchat aracılığıyla işe alım yapabilir.

2. Müşterilerinize ne istediklerini sorun

Yıllar önce, binlerce tüketiciden geri bildirim toplamak, profesyonel bir pazar araştırma firması ve büyük bir bütçe gerektiren devasa bir girişimdi. Bugün, küçük işletme sahipleri, sosyal medyayı kullanarak aynı derecede değerli ancak çok daha ucuz tüketici görüşleri elde edebiliyor.

Sosyal medya, müşterilerin ne istediğini ölçmenin bir yoldur. Sosyal kanallar aracılığıyla sorular soruyoruz, yanıtlar istiyoruz; tam teşekküllü anketler ve kullanıcı odak grupları başlatıyoruz. Günümüzde sosyal medya, işletme sahiplerinin kendilerine sunulan verilerden yararlanmalarının kolay ve ucuz bir yoludur.

Sosyal medyanın sohbete dayalı doğasının, özellikle müşterilerin markalarla ilgili deneyimleri hakkında çok daha sesli hale gelmesi nedeniyle, işletmeler ve tüketiciler arasında daha özgün bir diyalog ortaya çıkmaktadır.

3. İçeriğinizi test edin

Sosyal medya için içerik stratejinizin sürekli olarak değişmesi gerekiyor; yalnızca çeşitli platformların algoritmaları nedeniyle değil, aynı zamanda değişen tüketici ilgi alanları nedeniyle. Geçmişte işe yarayanlar şimdi işinize yaramayabilir ya da tam tersi. Hedef kitleniz için en etkili içeriğin ne tür olduğunu öğrenmek için deneme yanılma yaklaşımı kullanabilirsiniz.

Sosyal medyayı geri bildirim için kullanmanın en iyi yolu, içeriğinizi test etmektir. Nelerin beğenilip paylaşılıp, paylaşılmadığına bakın. Neyin en iyi sonucu verdiğini görmek için farklı mesajlar deneyin. Ortaya atın ve farklı stratejilerle oynamaktan korkmayın.

4. Tek tip bir marka sesine ve bunu iyi bilen bir kişiye sahip olun

Ürettiğiniz belirli bir içerik ağlar arasında farklı olsa da her platformda tutarlı kalması gereken tek unsur marka sesinizdir. Çoğu durumda, sosyal medya müşterilerle ilk iletişim hattınızdır ve orada kullandığınız ses, onların markanız hakkındaki izlenimlerinin büyük bir bölümünü oluşturur.

Bu nedenle, sosyal medya görevlerini bir stajyere veya fazladan iş alacak zamanı olan rastgele bir personele atamamanızı şiddetle tavsiye edilir. Bunun yerine, markanızla yakından ilgilenen ve markanıza bağlı olan, şirketinizin sesini kullandığınız her sosyal ağda nasıl iyi ifade edeceğini gerçekten bilen bir kişi seçin.

Sosyal medyanın “ilk akla gelen yer olduğunu” unutmayın.

Şirketinizin, sosyal medya kullanmada en önemli hatalarından birinin, marka sesinde uzman olmayan bir sosyal medya yöneticisi kullanmak olacağını belirtelim. Şirketinizin sesine sahip olmayan ve müşterilerle aynı bağı kuramayan birini işe almak en büyük hatanız olabilir.

5. Marka değerlerinizi bilin

Marka sesiniz gibi, marka değerlerinizin de çevrimiçi varlığınızı oluşturan tüm alanlarda net ve tutarlı bir şekilde ortaya çıkması gerekir. Marka değerlerinizi sosyal medyada ifade etmenin ilk adımı, bunların ne olduğunu belirlemektir.

Takipçilerinizle paylaşmadan önce kim olduğunuzu anlamalısınız. Örneğin; işletmenizi tanımlayan kelimeleri ve görselleri düşünün ve ne olmak istediklerini çözmüş olan diğer markalarla kıyaslayın.

Bir sosyal medya profiline baktığınızda, bir markanın ne anlama geldiğini ve neyle ilgili olduğunu hemen bilmelisiniz. Örneğin; Coca-Cola mutluluk anlamına gelir. Neyi temsil ettiğinizi ve bunu farklı ağlarda nasıl ifade edeceğinizi düşünün (damakta bir tat, giyimde bam başka bir tarz, sağlıkta güven, üretimde yenilikçilik vb..).

İş hedefinizi belirlemek, markanızın neyi temsil ettiğini ve bunu sosyal medyada nasıl gösterebileceğinizi anlamanın harika bir yoludur.

Etiketler: , , , ,

Benzer Yazılar