SEO Uzmanı Kimdir? Ne İş Yapar?

folder_openGoogle, SEO
SEO Uzmanı Kimdir Ne İş Yapar

Bir SEO Uzmanı veya Arama Motoru Optimizasyonu, bir web sitesini arama motorları için optimize edecek şekilde test eder, analiz eder, değiştirir ve ardından web sitesi Google ve Bing gibi büyük arama motorlarındaki arama sonuçlarında daha üst sıralarda yer alır.

Bir SEO uzmanı, arama sonuçlarının alakalı olmasını sağlamak ve olumlu bir kullanıcı deneyimi, artan web sitesi trafiği, olası satış hacmi ve marka bilinirliği oluşturmak için bir web sitesinde sayfa optimizasyonu gerçekleştirir. Başka bir deyişle, bir SEO Uzmanının diğer herhangi bir dijital pazarlama veya geleneksel pazarlama profesyonelinden hiçbir farkı yoktur; sonuçta çalıştıkları şirket için daha fazla satış yapılması için çalışırlar.

Bir SEO Uzmanı, anahtar kelime araştırması yaparak ve Google Analytics gibi SEO araçlarından yararlanarak bir web sitesinin Google’daki görünürlüğünü artırabilir ve bu da herhangi bir şirket için önemli faydalar sağlar. Bazıları, yeni girişimler geliştirmek, kullanıcı katılımını ve trafiği artırmak ve sosyal medya hesaplarını daha iyi yönetmek için bir pazarlama ekibinin diğer üyeleriyle yakın iş birliği içinde çalışabilir.

SEO Uzmanı İş Sorumlulukları Nelerdir?

SEO Uzmanı iş sorumlulukları, bir kişinin bir dijital pazarlama ajansında, bir şirketin dijital pazarlama departmanında veya bir müşteri için serbest olarak çalışmasına göre değişir, ancak SEO Uzmanı ilanlarının büyük çoğunluğu için iş tanımı neredeyse tümünü içerir.

Şirketin web sitesi için arama motoru sonuç sıralamasını yükselten optimizasyon stratejileri geliştirir.

SEO Uzmanı, ücretli arama kampanyaları yürütürken, maksimum yatırım getirisi elde etmek için testler yürütür, verileri ve sonuçları toplayıp analiz eder, eğilimleri ve öngörüleri belirler.

Bütçeyi aşmadan, aylık maliyetleri tahmin ederek ve farklılıkları uzlaştırarak SEO kampanyalarının giderlerini yönetir.

SEO uygulamalarının web sitesi içeriği boyunca uygun şekilde takip edilmesini sağlamak için web geliştirme ekibiyle yakın iş birliği yapar.

İçerik oluşturma ve içerik pazarlamasında SEO’yu yönlendirmek için editörler ve pazarlama ekipleriyle birlikte çalışır.

Arama motoru pazarlaması için sayfa optimizasyonu sorumluluğunu üstlenir.

Şirketin web sitesinde ve pazarlama materyallerinde kullanılacak yeni alakalı anahtar kelimeler için sürekli anahtar kelime araştırması, keşfi ve optimizasyonu gerçekleştirir.

Arama motoru optimizasyonu önerilerini araştırır ve uygular.

Bağlantı (backlink) kurma stratejisi oluşturun ve yürütür.

Hedef anahtar kelimeleri ve SEO konumlarını iyileştirmek için web sitesi mimarisini, içeriğini, bağlantısını ve diğer faktörleri değiştirir.

Pazarlama çabalarında gelişme gösteren ölçülebilir hedefler belirler.

SEO stratejisi performansını anlamak için Google Analytics gibi SEO araçlarıyla günlük performans ölçümlerini izler.

SEO stratejisini yönetmek için pazarlama departmanındaki diğer kişilerle iş birliği yapar.

Web sitesi arama sonuçlarını iyileştirmek için blog gönderileri ve sayfa açıklamaları dahil olmak üzere, ilgi çekici ve özgün nitelikli web sitesi içeriği oluşturulmasını sağlar.

Başarılı Bir SEO Uzmanının Özellikleri Nelerdir?

Başarılı SEO uzmanlarının dijital pazarlama ve arama motoru optimizasyonu dünyasında gelişmek için sahip olması gereken temel özelliklerden bazıları şunlardır:

1. SEO’nun Üç Seviyesini Anlama

Arama motoru optimizasyonunun üç aşaması vardır ve herhangi bir iyi SEO Uzmanı, bir pazarlama stratejisi geliştirirken bu üçünü de göz önünde bulundurmalıdır:

Teknik SEO

Web sitenizin içerik dışı öğelerini ifade eder. Bu bölüm, bir web sitesinin arka uç yapısını ve temelini iyileştirmeye yönelik stratejileri içerir. Bu işin bir kısmı, web sitesi hızını, indekslemeyi, mobil uyumluluğu ve web sitesi mimarisini iyileştirmek için teknik SEO fırsatlarını ortaya çıkarabilen kapsamlı bir web sitesi analizi yapmayı içerir. Teknik SEO, bir web sitesinin okunabilirliğini de önemli ölçüde artıracaktır, bu da kullanıcı deneyimini geliştirir ve arama motorlarına web sitesinin iyi olduğunu gösterir.

İç SEO (Site İçi Optimizasyon)

Web sitenizdeki içerikle ve arama motorlarının içeriğinizin konusunu anlamasına ve web sitesini değerli bir kaynak olarak görmesine yardımcı olacak şekilde optimize etmeyle ilgilidir. Site içi SEO, anahtar kelimeler, meta etiketler, dahili bağlantılar ve HTML başlık etiketleri gibi öğelerin, arama motoru trafiğini artırmaya ve Google sonuçlarının üst kısmına yakın olmasını sağlamaya yardımcı olacak şekilde kullanılmasını içerir.

Dış SEO (Site Dışı Optimizasyon)

Çeşitli bağlantı kurma taktikleri aracılığıyla web siteniz ve diğer web siteleri arasında daha güçlü bir ilişki oluşturmakla ilgilidir. Site dışı SEO, arama motorlarına bir web sitesinin güvenilir bir kaynak olduğunu ve bu nedenle arama motoru sıralamasında üst sıralarda yer alması gerektiğini göstermek için bir web sitesinin itibarını oluşturmaya yönelik stratejileri de içerir.

SEO uzmanlarının, arama motoru optimizasyonunun tüm katmanlarının, web sitenizin Google arama sonuçları arasında ne kadar belirgin bir şekilde sıralandığını ve nasıl katkıda bulunduğunu bilmesi gerekir.

2. Pazarlama İçin Anlayışlı Bir Zihin

SEO’nun teknik yönleri açıkça işin büyük bir parçasıdır ve Google’ın web sitenizi arama sonuçlarına gömmesine neden olabilecek sorunları anlamak çok önemlidir. Ancak bunun üstesinden geldiğinizde, SEO endüstrisindeki işlerin diğer dijital pazarlama ve hatta geleneksel pazarlama işleriyle pek çok ortak noktası olma eğilimindedir. Nihayetinde, tüketicinin faydasına dair bilgilendirici veya özetleyici şekilde içerik oluşturulması ve konumlandırılması gerekir. Bu, onları bir adım daha satışa yaklaştırır.

İşin püf noktası, hem arama motorunun diğer ucundaki insanları cezbedecek hem de bir Google algoritmasını memnun edecek içerik oluşturmaktır. Bu deneyimle birlikte gelişir.

Ancak, bir SEO Uzmanı ve dijital pazarlama uzmanı olarak gerçekten dış bağlantı kurmak için gereken SEO uzmanlığı, daha geniş anlamda bundan daha derine iner. Bir SEO rolünde gerçekten başarılı olmak için, içerik pazarlamasını her zaman daha derin bir düzeyde, tüketici psikolojisini ve pazarlama yaptığınız hedef kitleyi, sosyal medya ortamını, web tasarımı ve geliştirmeyi, viral pazarlama stratejilerini, marka bilinirliğini ve dönüşümleri artırmaya yardımcı olan genel iş hedefleri bilinmelidir.

3. Büyük Resmi Düşünme Yeteneği

Belirlediğimiz gibi, her şey SEO’dan etkilenir. Şirket web siteleri için SEO çok önemlidir. SEO, bir site etrafındaki yukarıda anlatılan hususların geri kalanıyla da bağlantılı olmalıdır.

SEO kampanyalarla birlikte etrafınızdaki belirli hedeflere sahip olmanıza yardımcı olur. Bir SEO Uzmanının hedefi, arama motoru sıralamalarına, trafiği artırmaya, marka bilinirliğini artırmaya veya dönüşümlere (web sitenizi ziyaret eden birini müşteriye dönüştürmek) odaklanmak olmalıdır.

Bu hedefleri tanımlamak ve ardından bir SEO stratejisi yürütürken kuruluşun daha büyük hedeflerini akılda tutabilmek, bir SEO Uzmanını başarıya hazırlayacaktır.

4. Birinci Sınıf İletişim Becerileri ve İşbirlikçi Bir Ruh

Bir SEO Uzmanı, bir işletmede satış, müşteri hizmetleri, web geliştirme, analitik, BT, pazarlama ve daha fazlası dahil olmak üzere çok çeşitli departmanlarla çalışabilir. Ve bir web sitesinde değişiklik yapmanın neden SEO’yu artıracağını ve nihayetinde daha fazla trafik ve dönüşümle sonuçlanacağını açıklamak her zaman kolay değildir. İletişim becerileriniz işte burada devreye giriyor.

SEO Uzmanlarının, belirli değişikliklerin neden gerekli olduğunu ve bunların web sitesine ve şirketin kârlılığına nasıl fayda sağlayacağını ikna edici ve erişilebilir bir şekilde nasıl açıklayacaklarını bilmeleri gerekir. Ayrıca, işinizin bir parçası da web sitesinde birçok farklı geçmişe ve bakış açısına sahip ekiplerle bunu yapabilmektir.

Sadece bu da değil; site için geliştirilmekte olan belirli içeriğe dahil olabilirsiniz, bu nedenle yazma becerilerinizin SEO işleri için mükemmel olduğundan emin olmalısınız.

5. Merak, Araştırma ve Uyumluluk

Google, arama motoru sonuçlarını nasıl sıraladığına ilişkin algoritmalarını sürekli olarak değiştirir. Arama motoru algoritmalarının uyarı veya açıklama olmaksızın çok sık değişmesi, bakış açınıza bağlı olarak sizin için sinir bozucu veya heyecan verici olabilir, ancak iyi bir SEO Uzmanı bu zorluğu coşkuyla üstlenir.

SEO alanında gelişmek için çevik olmanız gerekecek. Birçok profesyonel sürekli öğrenmeden faydalanabilir, ancak bir SEO Uzmanının hayatta kalabilmesi için buna ihtiyacı vardır. Ayrıca, tek bir şirketin web sitesinden sorumluysanız, kayıtsız olmayı göze alamazsınız. Bir SEO Uzmanı olarak, sürekli değişen SEO uygulamalarıyla uyumlu olup olmadığını görmek için site içeriğini sürekli olarak gözden geçirmek sizin işinizdir.

SEO Uzmanı ile İlgili Bazı İş Tanımları Nelerdir?

Aşağıdakiler, SEO Uzmanına yakın olan yaygın iş tanımlarıdır:

Arama Motoru Pazarlamacısı

Çoğu zaman, arama motoru optimizasyonu (SEO) ve arama motoru pazarlaması (SEM) bir araya getirilir, ancak gerçekte çok farklıdırlar. Arama motoru pazarlaması çok daha geniştir ve aslında SEO’yu içerir. Arama motoru pazarlaması, arama motorlarının yanı sıra tüketicilere pazarlamak için Tıklama Başına Ödeme pazarlaması (PPC), reklamcılık ve müşteri ilişkileri yönetimi dahil olmak üzere bazı becerilerde uzmanlaşmanızı gerektirir. Arama motoru pazarlama uzmanları yalnızca ücretli arama konusunda uzmanlaşırken, bazıları hem arama motoru pazarlaması hem de SEO ile ilgilenir. Anahtar kelime araştırmasında ve Google AdWords, Bing AdWords ve Google Analytics gibi SEO araçlarında uzmanlaşmak bir önkoşuldur.

İş Pazarlama Danışmanı

SEO uzmanları, yüksek bir öngörüye sahiptir. Bir İş Pazarlama Danışmanı olarak bir işe hak kazanmak için SEO ile ilgili başarının kanıtlanmış bir geçmiş kaydını gösterebilmeniz gerekir; çünkü bu pozisyon, müşterilerin özel ihtiyaçlarına çözümler sunmak, planlamak ve uygulamaya yardımcı olmak için müşterilerle çalışmanızı gerektirecektir. SEO ve diğer pazarlama girişimleri, mevcut pazarlama stratejilerinin yanı sıra uygulamaya koyduğunuz pazarlama stratejilerinin etkinliğini ölçer ve bu şirketler için değer oluşturmak anlamında uzun vadeli destek ve strateji sağlar.

Dijital Pazarlama Müdürü

Dijital pazarlama ve SEO dünyaları özünde birbirine bağlıdır. Dijital pazarlamacılar genellikle SEO, SEM, PPC ve sosyal medya dahil olmak üzere her tür çevrimiçi pazarlamayı ele alır. Dijital pazarlama uzmanları, pazarlama stratejileri oluşturur ve yürütür, SEO’yu artırmak için çalışır, içeriği yönetir ve trafiği, marka bilinirliğini ve satışları artırmak için sosyal medyayı maksimum etkinlikle kullanır.

Sosyal Medya Yöneticisi

Bir sosyal medya yöneticisinin iş tanımı, bir şirketin hedef kitlesinde mümkün olan en büyük etkiyi yaratmak için her sosyal medya platformunda çalışan ve doğru zamanlarda ve doğru formatlarda yayınlanan ilgi çekici sosyal medya içeriğinin oluşturulmasını gerektirir. Bir SEO Uzmanı gibi, bir Sosyal Medya Yöneticisinin sorumluluğunun bir kısmı, bir şirketin web sitesine trafik çekerken aynı zamanda sosyal medya hesapları aracılığıyla tüketiciler ve kullanıcılarla doğrudan etkileşim kurmaktır.

E-posta Pazarlama Uzmanı

Dijital pazarlamada daha derin bir nişe giren E-posta Pazarlama Uzmanları, müşterileri tıklamaya ikna edecek e-posta kampanyaları için ilgi çekici içeriğin nasıl oluşturulacağını tam olarak bilirler. E-posta, kararlı bir hedef kitleye ulaşmanın en güçlü yöntemlerinden biri olmaya devam ediyor. E-posta pazarlaması öncelikle olası satış oluşturan bir faaliyettir ve bu nedenle bu e-posta çabaları her zaman daha büyük bir pazarlama stratejisinin parçası olacaktır.

Etiketler: , , , , , , ,

Benzer Yazılar