Seo Çalışması Ne Kadar Sürer?

folder_openSEO, Web Tasarım
Seo Çalışması Ne Kadar Sürer?

SEO’nun Yeni Bir Web Sitesinde Çalışması Ne Kadar Sürer?

Seo Çalışması Ne Kadar Sürer? Arama motoru optimizasyonu, üzerinde çok zaman harcamanız gereken bir şeydir. Bu, dünya çapındaki web’de yeni sitenizle ilgili sözleri yayacak olan şeydir.

Yeni bir proje üzerinde çalışırken, hemen sonuçları görmek istersiniz. Web sitenizin nereye gidebileceğini hayal edersiniz. Diğer bir deyişle, SEO çalışmalarınızdan hızlı bir şekilde olumlu sonuçlar görmek istersiniz. Ancak, bunun arama motoru optimizasyonu ile tam olarak böyle çalışmadığını anlamak önemlidir. Sonuçları görmenin ne kadar süreceğine dair kesin bir cevap yoktur ve hatta uzun bir süreç olabilir. Bu konuya daha yakından bakalım.

SEO Sonuçlarını Görmem Ne Kadar Sürer?

SEO’dan ne zaman olumlu sonuçlar görmeyi bekleyebilirsiniz?

Yeni bir web sitesi söz konusu olduğunda kesin bir zaman aralığı arıyorsanız, hayal kırıklığına uğrayacaksınız. Google’a göre bir aydan üç yıla kadar bir süre bekleyebilirsiniz. Uzun yıllardır SEO konusunda uzmanlaşan veya ödüllü bir SEO ajansı işleten kişi, sonuçlara nasıl ulaşılacağını ve bunların ne kadar süreceğini tahmin edebilir. Bu uzun bir süre gibi görünse de iyi haber şu ki, sonuçları görmeye başladığınızda, muhtemelen her şey SEO’dan geliyordur. Önemli olan ısrarcı ve sabırlı olmaktır.

SEO’nun yeni web siteniz için çalışması neden uzun zaman alabilir?

Google’ın ihtiyaç duyduğu tüm bilgileri toplaması biraz zaman alıyor. Arama motoruna, oluşturduğunuz tüm yeni içeriği analiz etmesi ve SEO çabalarınızı tanıması için zaman vermelisiniz. Dahası, 200’den fazla olan algoritmalar da aylık şekilde düzenli olarak değişir ve bu nedenle SEO stratejilerinin işe yaraması zaman alabilir.

Neden Sonuçları Göremeyebilirsiniz?

Aylarca sıkı çalışmanızdan sonra bile elde edeceğinizi düşündüğünüz sonuçları göremiyor musunuz? Bu, SEO’ya yeni başlayan birçok insanın başına gelebilecek bir şeydir.

İşte beklediğiniz sonuçları görememenizin bazı yaygın nedenleri:

İçeriğinizi Yayınlamakta Acele Ettiniz

İçerik oluşturmak için çok mu zaman harcadınız yoksa çevrimiçi yer alması için hızlıca mı yayınladınız? Bir SEO stratejisi başlatmak heyecan verici olabilir ve her şeyi aynı anda halletmek istersiniz. Ancak, içeriğinizi yayınlamakta acele edemezsiniz. Bu kaliteyi etkileyebilir ve bu nedenle olumlu sonuçlar göremeyebilirsiniz. Google, kaliteli içeriği sever ve bu en önemli şeydir. Standardın altında olan içerik tercih edilmeyecektir.

Çok Çabuk Vazgeçtiniz

Sonuç olarak, birçok insan SEO söz konusu olduğunda başarısız oluyor çünkü iyi başlayıp pes ediyorlar. Başka bir deyişle, birkaç hafta çok çalışırlar ve hızlı sonuç beklerler. Ancak ani bir değişiklik görmediklerinde ise tamamen vazgeçerler. Bu tarif size benziyorsa, muhtemelen istenen etkiyi görememenizin nedeni budur. Çünkü stratejinizi yeterince uzun süre takip etmediniz.

Optimizasyonu Çok Uzattınız

SEO hakkında bilgi edinirken, içeriğinizi optimize etmeniz gerektiğini anlarsınız. Ancak, farkında olmadan çok fazla şey yapabilirsiniz. Başka bir deyişle, içeriğinizi gereğinden fazla optimize ediyor olabilirsiniz. Pek çok insan bunun daha iyi ve daha hızlı sonuçlar alacağı anlamına geleceğini varsaysa da aslında zarar verici bir etkisi olabilir. Yani, çok fazla optimizasyon cezalara ve Google’da düşüşe neden olabilir. En doğrusu, içeriğinizi defalarca gözden geçirmeli ve sonunda bir kerede yayınlamalısınız.

Stratejiniz Tutmadı

SEO karmaşık gelebilir. Bunu düşünmeniz ve yeni web sitenize uygun bir strateji oluşturmanız gerekir. Pek çok insan, sayfalarda ve yazılarda birkaç farklı şey denemek gibi bir hata yapar. Ancak, tutarlı olmanız ve üzerinde çalışmak için bir stratejiniz olması gerekir. Bir süre sonra aldığınız sonuçlara göre stratejinizi ayarlayabilirsiniz.

Sabırlı Olun ve Çok Çalışın

SEO kolay bir şey değildir. Çok zaman, azim ve nihayetinde sürekli çalışma gerektirir. Bu, özellikle yeni bir web siteniz olduğunda ve en baştan başlamanız gerektiğinde geçerlidir.

Çabalarınız sonuç verene kadar bir süre beklemeye kendinizi hazır edin. Ancak doğru SEO stratejisini oluşturursanız, sıralamalarda yükselecek ve daha fazla trafik kazanacaksınız.

Kendi deneyimlerinden birkaç örnek:

  • Web sitesinin barındırıldığı Sunucu’ya virüs sızmış. Site, virüs yaydığı için Google aramalarda 2nci sayfada çıkarken 24’e kadar gerilemiş ve sonunda hiçbir şekilde aramalarda çıkmamaya başlamıştır. Çözüm olarak sunucu temizliğinden sonra IP değişikliğine gidilmiştir. Nihayetinde, 2 sene zarfında site tekrar eski konumuna kavuşmuştur.
  • 5 yıl kadar Google aramalarda ilk sayfada ve 1nci sırada çıkan web sitesi, arkasından gelen rakiplerin güncel içerikler yayınlaması dolayısıyla bir süre sonra aramalarda geri kalmış ve rakiplerine yenik düşmüştür. Çözüm olarak site alt yapısı dahil kökten değiştirilmiştir; fakat bir daha ilk sıraya yükselememiştir. Yani çözüm üretilememiştir.
Etiketler: , ,

Benzer Yazılar