Kurumsal Web Sitesi Tasarımı

folder_openWeb Tasarım
Kurumsal Web Sitesi Tasarımı

Etkili bir kurumsal web sitesinin 7 direği

Bu yazıda, Kurumsal bir web sitesini etkili ve uzun ömürlü yapan 7 temel bileşen anlatılmaktadır.

Başarılı bir kurumsal web sitesi, şirketinizin bağlantı noktasıdır.

Müşterileriniz ve işiniz arasında bir bağlantı görevi görerek, bilgi vermenin ve almanın her iki yönde de sorunsuz bir şekilde çalışmasına olanak tanır. Bu iletişimi kolaylaştıran yapı ne kadar güçlü olursa siteniz o kadar etkili olur.

Bir web sitesi güzel bir açılış sayfası, ilgi çekici görseller ve bilgilendirici içerikle başlayabilir. Bu unsurlar her zaman gerekli olacaktır, ancak işinizi, ekibinizi ve müşteri tabanınızı büyüttükçe, büyüleyici ön sayfayı destekleyen yapıların da buna göre gelişmesi gerekir.

Daha büyük bir kullanıcı tabanı ile sağlam güvenlik, uyarlanabilirlik ve erişilebilirlik için artan bir ihtiyaç ortaya çıkar. Gezinmek için daha fazla bilgi ve özellik ile sitenizin mimarisinin sezgisel ve gezilebilir olması daha önemli hale gelir. Ekibiniz büyüdükçe, sitenizi oluştururken ve bu siteden gelen müşteri bilgilerini kullanırken etkin bir şekilde iş birliği yapmalarını sağlayan sistemlere ihtiyacınız olacaktır.

Kurumsal bir web sitesi, işletmeniz büyüdükçe kullanıcılarınıza etkin bir şekilde hizmet edebilmesi için bu işlevlerin her birini ölçeklendirip destekleyebilmek için baştan tasarlanmalıdır. Burada hem günümüzde hem de gelecek yıllarda başarılı bir kurumsal siteyi destekleyen 7 önemli özellikten bahsedilmektedir.

 

1. Ölçeklenebilirlik

Bir kurumsal işletmenin büyüme ve başarı için gözlemleri olacaktır. Web sitenizin artan büyümenizle birlikte hacim olarak ölçeklenebilmesi bu başarı için çok önemlidir. Web siteniz artan kapasiteyi desteklemeye hazır değilse, kolayca yavaşlayabilir, güncelliğini yitirebilir veya güvenliği ihlal edilebilir.

Büyüme, daha yüksek trafik anlamına gelir. Trafik hem düzenli günlük ziyaretçiler hem de sosyal mecraların dikkatinden veya ani bir viral gönderiden kaynaklanan potansiyel ani artışlardır. Kullanıcılar bir kurumsal web sitesi için yüksek standartlara sahiptir ve bu web sitesinin çalışır durumda kalmasını beklerler. Bu nedenle hem istikrarlı büyümeye hem de ani popülerliğe dayanabilecek sağlam bir barındırmaya sahip olduğunuzdan emin olun.

Kullanıcı verilerini topluyorsanız, küçük ölçekte yönetilebilen şeyler, yüksek bir hacimde hızla bunaltıcı hale gelebilir. Sitenize etkili bir müşteri ilişkileri yönetimi (CRM) sistemi ekleyerek bu verileri barındıracak ve organize edecek kaynaklara sahip olduğunuzdan emin olun. Kullanıcı verileriniz inanılmaz derecede değerlidir ve büyüdükçe bunları etkin bir şekilde kullanabilmek istersiniz.

Sağlam bir içerik yönetim sistemi (CMS), web sitenizi oluşturmak için kullandığınız görüntüleri, bilgileri ve diğer varlıkları düzenlemeye yardımcı olarak büyümeyi de destekleyecektir. Sistematik, öngörülebilir içerik organizasyonu, tasarımcılarınızı ve geliştiricilerinizi web sitenizin yeni alanlarını oluşturmada ve mevcut alanları korumada destekler.

Bir site ölçeklenebilir değilse, işiniz büyüdüğünde yenileme veya toptan yeniden işleme gerektirir. Geliştiricilerin site yenilemesinin tamamlanmasını beklerken, kapalı kalma süresi veya eski bir siteye takılıp kalma riskiyle karşı karşıya kalırsınız. Kodsuz platformlar ölçeklenebilirliği destekleyebilir ve geliştirme gecikmelerini önleyebilir. Ölçeklenebilir bir web sitesi, işletmeniz gibi organik olarak büyüyebilir, yeni ihtiyaçları sorunsuz bir şekilde birleştirir ve web sitenizin sizi her zaman iyi temsil etmesini sağlar.

 

2. Uyumlu güvenlik

Kurumsal bir web sitesinin tasarımı, yalnızca işletmenizin bilgileri için değil, müşterilerinizin güveni için de güncel güvenlik önlemleriyle uyumlu olmalıdır. Bir güvenlik ihlali, ne kadar küçük olursa olsun, müşteri güvenini ciddi şekilde aşındırır. Güncel güvenlik uygulamaları profesyonelliği ve mükemmelliği ifade eder.

Bir siteyi güvenli hale getirme konusunda belirli endüstri altın standartları vardır. SOC 2 uyumluluğu, kapsamlı bir dış denetim içerdiğinden, hizmet sağlayıcınızın güvenliğin üstünde olup olmadığını değerlendirmenin en iyi yoludur.

Kullanıcı oturum açma işlemleri için tekli oturum açma veya iki faktörlü kimlik doğrulamayı desteklemek de akıllıca olacaktır. Bu önlemler, müşteri bilgilerini ve profillerini korumanın en iyi yoludur. Bu özellikleri destekleyebilecek bir web barındırma veya web geliştirme programına ihtiyacınız olacaktır.

 

3. Açık bilgi mimarisi

Bilgi mimarisi, müşterinin karşı karşıya olduğu içeriğin organizasyonudur. Güçlü bilgi mimarisine sahip bir kurumsal web sitesi tasarımı, kullanıcı için gezinmeyi zahmetsiz hissettirecek, onları aradıkları bilgi ve özelliklere kolayca bağlayacaktır.

Bir binanın yerleşimi gibi, web sitenizin mimarisi de müşterilerin siteyi doğal olarak nasıl kullanmak isteyeceğini öngörerek net bir mantık izlemeli. Bunu yapmanın iyi bir yolu, kullanıcıların sitenizdeyken aradıklarını nerede bulacaklarına ilişkin varsayımları olan kullanıcıların Zihinsel Modellerini tasarlamaktır.

Web sitelerinin önceki kullanımına bağlı olarak, bir kullanıcı sağ üst köşedeki “giriş” düğmesini bulmayı ve “giriş” olarak etiketlenmesini bekleyebilir. Sol alttaysa, bir açılır menünün altında yuvalanmışsa ve “Profil” olarak etiketlenmişse, onları bulmaları daha uzun sürebilir, bu da onları hayal kırıklığına uğratır ve hizmetlerinizi kullanma olasılıklarını azaltır. Gezinme, düğmeler ve formlar tasarlarken bu zihinsel modeli akılda tutmak, tasarımcılarınızın daha etkili bir kurumsal web sitesi oluşturmasına yardımcı olacaktır.

 

4. Dönüşüm odaklı tasarım

Kurumsal bir web sitesinin önemli bir işlevi de müşteri dönüşümüdür. Sitenizin özellikleri, göz atan kullanıcıları çekmek, eğitmek ve sadık müşterilere dönüştürmek için tasarlanmalıdır. Bu, onu en güçlü pazarlama araçlarınızdan biri yapar.

Kurumsal bir web sitesinin etkileşimli olduğunu ve ilettiği kadar bilgi aldığını akılda tutmak önemlidir. Dönüşümü desteklemek için pazarlama ekibinizi site verilerini kullanması ve doğrudan sitenizde pazarlama girişimleri yürütmesi için güçlendirin.

Potansiyel müşterileri siteye çekmek için bir enerji harcanır ve bu müşterileri siteye vardıklarında sadık kullanıcılara dönüştürmeye de aynı derecede dikkat edilmelidir. Gerçek zamanlı pazarlama, müşterilerle etkileşim kurmanın etkili bir yoludur ve dönüşüm oranlarını %25 oranında artırabilir. Tek taraflı bir reklam panosu veya basılı reklam yerine, pazarlama ekibiniz tarafından bir blog veya web sayfası izlenebilir ve anında değişiklik yapmalarını sağlayabilir.

Pazarlama ekibinizin web sitenizden müşteri davranışı içgörüleri toplamasına ve stratejileri gerçek zamanlı olarak hayata geçirmesine izin vererek, geri bildirimlere yanıt verebilir ve yaklaşımlarını sürekli olarak geliştirebilirler.

Dönüşüm, tasarımınıza bir site arama alanı eklemek gibi web sitesi tasarımınızdaki basit ve etkili değişikliklerle de sağlanabilir. Kullanıcılarınızın arama davranışından yalnızca eyleme geçirilebilir, yüksek amaçlı veriler elde etmekle kalmaz, aynı zamanda bu arama iyi tasarlanmışsa ve alakalı sonuçlar verirse, aynı zamanda müşterileri memnun eder ve dönüşüm sağlar.

 

5. Birleşik bir tasarım sistemi

Bir tasarım sistemi, web sitesi tasarımınızı tutarlı ve birleşik tutan bir dizi dahili yönergeden ve önceden oluşturulmuş öğelerden oluşur. Bu tasarım sistemi, web’deki varlığınız için materyaller oluştururken herhangi bir departmanın yararlanabileceği tek bir gerçek kaynağı oluşturur.

Farklı bir stil rehberi oluşturmak etkili bir yaklaşım olabilir. Bu, ana web sitenize bağlı, şirketinizin tasarım yaklaşımının yönergelerini ve açıklamalarını içeren gizli bir sayfa olabilir. Ayrıca, şirketteki herkesin referans olarak erişebileceği ayrı bir dahili web sitesi biçimini alabilir. Burada tipografi ve düzen seçimlerini, renk şemalarını ve stil yaklaşımlarını tek bir yerde özetleyebilirsiniz.

Başka bir yaklaşım, web sitesinde herhangi bir yerde doğrudan kullanılabilecek önceden oluşturulmuş şablonlar oluşturmaktır. Bu, tekrarlanabilir semboller ve sınıfların yeniden kullanılmasını kolaylaştırır. Aynı biçimde sayfaları ve önceden belirlenmiş, önceden onaylanmış, önceden oluşturulmuş bileşenleri ile web sitesinin yeni bölümlerini bir araya getirebilirsiniz. Bu, tasarım geliştirme boşluğunu etkili bir şekilde kapatmaya yardımcı olur, tasarımcılarınızı güçlendirir ve mühendislik ekibinizi daha acil ve iş açısından kritik işlevler için serbest bırakır.

Aynı zamanda, tasarım yaklaşımlarını web varlıkları genelinde daha tutarlı hale getirmelerini, tasarım ve prototip oluşturma süreçlerini önemli ölçüde hızlandırmalarını, geri bildirim almalarını ve eskisinden çok daha hızlı ayarlamalar yapmalarını sağlar.

 

6. Duyarlı tasarım

Duyarlı web tasarımı, kurumsal web sitesi tasarımınızın birçok farklı tarayıcı ve cihazda okunaklı ve kullanımı kolay olmasını sağlar. İnternet kullanıcılarının %92,8’i artık internete mobil üzerinden erişiyor ve alıcıların %62’si alışveriş yapmak için mobil web’i kullanıyor. Artan cep telefonu kullanımıyla, başarılı bir kurumsal web sitesinin bir akıllı telefonda bir masaüstü bilgisayarda olduğu kadar güzel ve işlevsel olması gerekir.

 

Duyarlı bir tasarım şunları sağlayacaktır:

Ekranın boyutuna (yatay veya dikey) uyum sağlamak için düzen değişiklikleri

Tipografi boyutu, tüm cihazlarda rahatça okunabilmesi için ölçeklenir

Görüntüler, tamamen görünür kalacak şekilde ayarlanır ve web sitesinin hızlı bir şekilde yüklenmesini sağlamak için doğru dosya boyutundadır.

Düğmeler ve gezinme, küçük bir ekranda ve dokunmatik işlemle çalışacak kadar büyüktür.

Hareket işlevi (kaydırma, sıkıştırma, dokunma) dokunmatik ekranlı cihazlarda kolaylıkla çalışır.

Google’ın son güncellemesi, arama sonuçlarında duyarlı tasarımı özellikle ödüllendirdiğinden, duyarlı tasarım aynı zamanda arama motoru optimizasyonunun (SEO) bir öğesidir.

Duyarlı tasarım, düzeninizi ve tasarımınızı kullanıcının ekran boyutlarına göre ayarlamak için tetikleyen göreli birimler ve medya sorguları kullanılarak elde edilir. Bu, CSS ile kodlanabilir, ancak kodsuz programlar, şablonlarında yerleşik olarak duyarlı tasarıma sahiptirler ve süreci daha sorunsuz hale getirebilirler.

 

7. Erişilebilirlik

Erişilebilirlik, yalnızca engelliler için değil, birçok kullanıcı için önemlidir. Erişilebilir bir siteye sahip olmak, durumsal kısıtlamaları, geçici engelleri, yaşa bağlı zorlukları ve hatta internet bağlantısı sorunları olanlara da fayda sağlayacaktır. Erişilebilir bir web sitesine sahip olmak kullanıcılarınıza hizmet eder, işinize yardımcı olur ve bulunduğunuz yere bağlı olarak yasalarca da gerekli olabilir.

Erişilebilirlik, web sitesi tasarımınızın birçok farklı unsuru tarafından belirlenir. Metninizin rengi ve kontrastı kadar basit (renk körlüğü olanlar için önemlidir) veya resimlerinizin her birine yazılı alt metin eklemek kadar ayrıntılı olabilir (ekran okuyucu kullananların web sitenizdeki resimleri anlamalarını sağlar). Duyarlı tasarım ayrıca erişilebilirliği destekleyerek, az gören veya hiç görmeyen kullanıcıların tipografiyi büyütüp küçültmesini ve ekran okuyucuları kullanmasını kolaylaştırır.

Geçerli yönergelere kapsamlı ve güncel bir bakış Web Erişilebilirlik Girişimi’nde bulunabilir, ancak sonuçta dört kategoriye ayrılabilir:

 

Algılanabilir: Kullanıcılar sayfadaki içeriği tanımlayabilir. Birçok kullanıcı bir siteyi öncelikle görsel olarak algılayabilir, ancak diğerleri için ses veya dokunma anlamına gelebilir.

Çalıştırılabilir: Kullanıcılar kontrolleri tanımlayabilir ve bunları başarıyla kullanabilir. Bu, fare yerine sesli komutların veya bilgisayar klavyesinin kullanılması anlamına gelebilir.

Anlaşılabilir: Aşırı çaba sarf etmeden izleyici tarafından anlaşılabilir. Tutarlı bir yapıya, net bir düzene ve kolay anlaşılır bir dile sahiptir.

Sağlam: Yardımcı teknolojinin kullanımını destekler ve BT standartlarına uygundur.

Sitenizin erişilebilirliği için bir denetim sistemine sahip olmak, özellikle işletmeniz ve web siteniz aktif olarak büyüyorsa yardımcı olabilir. Bu erişilebilirlik kontrol listesi, başlamak için mükemmel bir yerdir.

 

Müşterileri ve personeli desteklemek için kurumsal web sitesi tasarımınızı yapılandırın

Bu özellikleri içeren bir kurumsal web sitesi oluşturmak, sitenizin profesyonel standartları karşılayacağı ve genişlemeye uyum sağlamaya hazır olacağı anlamına gelir. Bu, büyümenin en patlayıcı olduğu zamanlarda ekibinizin yükünü azaltır. Bunlar önemli fırsat anlarıdır ve eğer bu sağlam temeli oluşturduysanız, tasarım, pazarlama ve mühendislik ekipleriniz yenilik, deneme ve iyileştirme yapmakta özgür olacaktır.

Tasarımınız, erişilebilirlik ihtiyaçları olan kullanıcıları yabancılaştırmasından endişe etmeden siteniz için yenilikçi görünüme sahip olmasının ve gezinmesinin kolay olacağını bilerek içerik ekleyebilmenize olanak tanır. Pazarlama, içgörü kazanmak ve kullanıcıların ilgisini çekmek için heyecan verici yeni girişimler oluşturmak için kullanıcı etkileşiminden yararlanabilir. Mühendislik, site bakımından bağımsızdır ve ürününüzü mükemmelleştirmeye ve platformlar arasında web varlığınızın yeni öğelerini geliştirmeye odaklanabilir.

Bu parçaların her biri, boyutu ne olursa olsun bir web sitesine yardımcı olacaktır ve kurumsal web sitesi tasarımı söz konusu olduğunda, bunların çok önemli olduğu anlaşılacaktır. Bu yedi unsur, güvenli, erişilebilir ve hem kullanıcılarınızın hem de ekiplerinizin ihtiyaçlarını karşılayabilecek bir temel oluşturur. Bu standartları en başta karşıladığınızdan emin olduğunuzda, siteniz ve şirketiniz güvenli bir şekilde büyümeye odaklanabilir.

Etiketler: , , , , ,

Benzer Yazılar

0:00
0:00