2021 En İyi SEO İpuçları

folder_openSEO, Web Tasarım
2021 SEO İpuçları

2021 En İyi SEO İpuçları

2021’de Serbest Tasarımcılar İçin En İyi 7 SEO İpucu
[28 Mayıs 2021,  Kate Kirk]

Serbest çalışan biriyseniz ve kalabalık bir pazarda öne çıkmak istiyorsanız, arama motoru optimizasyonu (SEO) size yardımcı olabilir.

İster müşterilerinizin sıralamasını yükseltmek isteyen, ister arama sonuçlarında rakiplerinizin önüne geçmeyi hedefleyen bir web tasarımcı olun, SEO sizi olmak istediğiniz yere götürebilir.

En iyi SEO uygulamalarını anlamak ve uygulamak, web sitelerine gelen trafiği artırabilir ve ziyaretçilerin gördüklerinden memnun olmasını sağlayabilir.

İşte bu yıl uygulayabileceğiniz bazı etkili SEO stratejileri.

1. Alternatif Metinli Görselleri Tanımlayın

Alternatif (alt) metin, bir resimde gösterilenleri ileten bir sayfanın HTML kodunun parçasıdır. Bir görüntünün yüklenmesini engelleyen bir şey olursa kişinin ekranında bu Alternatif Metin görünür.

SEO açısından bakıldığında, alternatif metin, gerekli bağlamı sağlayarak arama motoru tarayıcılarının ilgili anahtar kelimeler için bir sayfayı dizine eklemesine yardımcı olur. Bu nedenle, alternatif metin için en iyi uygulamaları takip etmek, arama motorlarında daha üst sıralarda yer almanıza yardımcı olabilir.

Resimleriniz için alternatif metin kullanmak, web sitenizi daha erişilebilir hale getirmek için de mükemmel bir adımdır. Az gören kullanıcılar veya internette gezinirken ekran okuyucu kullanan herkes için özellikle önemlidir.

Alternatif metnin birincil yararı, birincil anahtar kelimenizi hedeflemeniz için size başka bir fırsat vermesi olduğundan, alternatif metin açıklamasını yazarken doğal olarak dahil edip edemeyeceğinize bakın.

Alternatif Metin Yazma

Alternatif metninizi oluştururken, gereksiz kelimeler kullanmadan resmi olabildiğince ayrıntılı bir şekilde tanımlayın. Alternatif metin yazarken doğrudan konuya girin.

Belki de resminiz bir fotoğraf çekimidir. Resmin alt metni için basitçe “fotoğraf çekimi” veya “model” gibi bir şey seçmek yerine, resmi bir arkadaşınıza anlatırken ne diyeceğinizi hayal edin.

SEO ipuçları alternatif metin fotoğraf çekimi

Daha iyi bir seçenek, “fotoğraf aydınlatmalı kadın mankenlik kıyafetlerinin fotoğraf çekimi” gibi alternatif metinler olabilir.

Birçok ekran okuyucu, 125 kelimeden uzun alternatif metni keser. Ekran okuyucuları kullanırken insanlara görüntünün tam anlamını anlama konusunda en iyi şansı vermek için kendinizinkini bunun altında tutun.

Tasarımcılar genellikle bir web sitesindeki düğmelerin – form göndermek için kullanılanlar gibi – alternatif metne de ihtiyaç duyduğu gerçeğini gözden kaçırır. Bu gibi durumlarda yapılacak en iyi şey, “iletişim formunu göndermek için bu düğmeye tıklayın” gibi alternatif metinle işlevlerini açıklamaktır.

2. Önce İnsan Yaklaşımı Yapın

SEO’nun ilk günlerinde, birçok tasarımcı ve pazarlamacı, yalnızca arama motoru botlarının değil, insanların web sitelerine bakacağını unutmuş gibiydi. Belki de, gezinmesi zor ve göze hoş gelmeyen, doğal olmayan bir şekilde hedef anahtar kelimelerle dolu eski tarz web sitelerini hatırlayabilirsiniz.

Bu günlerde, öncelikle insan kitleniz için tasarım yapmak, arama motoru sıralamalarında size kazandıracak en iyi etkendir.

Açılış sayfalarınızın, kullanıcıların ihtiyaçlarını karşılama konusunda en iyi şansa sahip olmasını sağlamak harika bir başlangıç ​​noktasıdır. Bunu yapmanın bir yolu, sizi potansiyel bir kullanıcının yerine koyan bir empati alıştırması yapmaktır.

Empati alıştırmanız aşağıdaki unsurları kapsayabilir:

 • Sayfa amacı: Sayfa hangi ihtiyacı karşılıyor veya hangi konuyu kapsıyor?
 • İlgili anahtar kelimeler: İnsanların bu sayfaya ulaşmak için aradığı ifadeler nelerdir?
 • Muhtemel kullanıcı hedefi: Bir kişi bu sayfayı ziyaret ederek ne elde etmeyi umuyor?
 • Faydalı içerik: İnsanların hedeflerine ve beklentilerine yardımcı olmak için hangi materyalleri sağlayabilirsiniz?

Kullanıcı İhtiyaçlarının Karşılanması – Empati Alıştırma Örneği

Bir empati alıştırması deneyelim ve bunun bir tasarımcı olarak sizin için nasıl geçerli olduğunu görelim.

Şişme çerçeveli kamp çadırları satan bir şirkette çalıştığınızı hayal edin:

 • Sayfa amacı: Şişme çadır satmak ve insanları konseptle tanıştırmak.
 • İlgili anahtar kelimeler: Kurulumu kolay çadırlar, kamp çadırları, hızlı kurulan çadırlar.
 • Muhtemel kullanıcı hedefi: Satın alıp almamaya karar vermelerine yardımcı olacak şişme çadırlar hakkında bilgi alın.
 • Yararlı içerik: Çadırın adım adım kurulum sürecini gösteren resimler, bir kullanıcının çadırı ne kadar hızlı şişirebileceğini ve kamp alanına gitmeden önce çadırı nasıl paketleyebileceğini doğrulayan bir video, çadırın iç ve dış resimleri.

Şişirilebilir çadırlar, oldukça niş bir kamp malzemeleri kategorisini temsil ettiğinden, kullanıcıları, ürünleri açılır veya direk tarzı çadırlardan ayıran avantajlar konusunda ikna etmeniz gerekir. Bunları vurgulamak için resimler ve videolar kullanmak, ürününüzü göstermek için son derece iyi sonuç verir.

SEO ipuçları alternatif metin şişme çadır örneği

Kaynak: heimplanet.com

Şirketinizin, birinin yaklaşık beş dakika içinde tek başına kurabileceği tek kişilik bir çadır sattığını söylemesi iyi bir şeydir. Ancak, tam olarak bunu yapan bir kullanıcının videosunu da eklerseniz, müşteri ihtiyaçlarını karşılamak için harika bir adım atmış olursunuz. Yukarıdaki YouTube videosu, tamamen sönmüş bir çadırla başlıyor, ardından bir kişinin çadırı 15 saniyeden kısa bir sürede şişirdiğini gösteriyor.

3. Mümkün Olduğunda Benzersiz Görüntüler Seçin

Bir web sitesinde stok görseller kullanmak, istemeden telif hakkı ihlali yapmadığınızdan emin olmanın kolay bir yoludur. Stok görüntü koleksiyonları, resimleri çalışmanızda kullanmak için onaylanmış seçenekler hakkında ayrıntılar sağlar.

Ancak 2020’de meraklı bir internet kullanıcısı, stok görsellerin SEO’yu etkileyip etkilemediği konusunda Google’dan John Mueller’e bir soru tweetledi. Mueller, web aramaları üzerinde doğrudan bir etkileri olmadığını söyledi. Ancak, birkaç sitenin aynı resimlere sahip olduğu ters görüntü aramalarıyla ilgili SEO zorluklarının ortaya çıkabileceğini söyleyerek devam etti.

Ayrıca, ziyaretçilerin stok fotoğraf kullandığınızı söylemesi durumunda, stok görsellerin dönüşümleri olumsuz etkileyebileceğini kaydetti.

Görüntüleri ürününüze veya hizmetinize uyacak şekilde özelleştirmek, insanların onu kullanırken kendilerini hayal etmelerine de yardımcı olabilir. Bir filo izleme teknolojisi (Araç Takip) sağlayıcısının web sitesini örnek olarak alın. Cihazların ekranlarında şirketin ürün arayüzü ile bilgisayarların ve akıllı telefonların görüntülerini içerir.

SEO ipuçları alternatif metin araç takip örneği

Kaynak: trackyourtruck.com

Ayrıca içeriği alt başlıklara ayırmak için görseller kullanırlar. “Araç Takibi İşinizi Nasıl İyileştirebilir” adlı bir bölüm var. Şirket, yalnızca metin tabanlı bir başlık oluşturmak yerine, bu kelimeleri beyaz bir iş kamyonetinin görüntüsüyle eşleştirdi. Bunu yapmak, içeriği kullanıcılar için daha alakalı hale getirir ve onları etkileşimde tutar.

SEO ipuçları alternatif metin araç takip örneği

Kaynak: trackyourtruck.com

4. Görsel Dosya Adlarını SEO Dostu Yapacak Şekilde Düzenleyin

İnternete telefonunuzdan veya kameranızdan bir resim yüklediğinizde, muhtemelen IMG_0042 gibi bir isme sahiptir. Eğer öyleyse, dosyayı daha sonra bulmanız zor olacaktır. Ayrıca, otomatik olarak oluşturulan adlar SEO stratejinize yardımcı olmaz.

Adı, her bir kelimeyi kısa çizgi (tire, -) ile ayırarak hedef anahtar kelimelerinizi içerecek şekilde değiştirin. Tirelenmiş yapı, arama motoru tarayıcılarının her bir kelimeyi tanımasına yardımcı olur.

Görüntü Adlandırma İpuçlarını Uygulamaya Koymak

Diyelim ki sağlık hizmetlerinde kullanılan cerrahi robotlarla ilgili bir sayfa üzerinde çalışıyorsunuz ve bir ameliyat masasını çevreleyen birkaç parça robotik cerrahi ekipmanı içeren bir görüntünüz var. Sayfanın birincil anahtar kelimesi “cerrahi robotlar”dır. Görüntüye “ameliyathanede-kullanilan-cerrahi-robotlar.jpg” gibi bir başlık verirsiniz.

Alt çizgileri (_) kısa çizgilerle (-) karıştırmamaya dikkat edin. Arama motoru tarayıcıları bunları algılamaz, bu nedenle başlıktaki kelimeleri tek tek görmezler.

Dosya adlarını değiştirirken hatırlanması gereken en önemli şey, hem insanlar hem de arama motoru botları için anlamlı olmaları gerektiğidir. Ayrıca, yalnızca ekibiniz veya söz konusu resimlerle doğrudan çalışan kişiler için bir anlam ifade edebilecek tanımlayıcılardan kaçınmaya çalışın.

5. Görsellerin Tasarım ve İçeriği Tamamlamasını Sağlayın

SEO’da başarılı olmak, insanları sayfanıza geldiklerine sevindiren harika bir kullanıcı deneyimi sağlamak anlamına gelir. Örneğin, sayfanıza gelen ziyaretçilerin çoğu, bunun onlara yararlı bilgiler verdiğini kabul ederse, sitenizde zaman geçirme ve birkaç sayfaya göz atma olasılıkları daha yüksek olacaktır.

Böyle bir durumda, hemen çıkma oranınız ve sayfada geçirilen süre gibi sayfa metriklerinde olumlu sonuçlar görebilirsiniz.

Bazı tasarımcılar, bir sayfada grafikleri çok sık kullanma veya kullanıcıların dikkatini dağıtacak veya sinirlerini bozacak kadar gösterişli hale gelebilecek başka seçimler yapma hatasına düşerler. Bir sayfanın tasarımını ve içeriğini olumsuz etkilemek yerine desteklemek için nasıl resim ekleyebileceğinizi düşünün.

İddialarınızı desteklemek için metin tabanlı içerikte yetkili bağlantıları nasıl kullandığınızı düşünün. İyi yerleştirilmiş bir görüntü, okuyuculara ek bağlam sağlayarak ve ilgilerini çekerek benzer bir şey yapabilir.

Bir web sayfasında grafik kullanmak için bazı harika nedenler şunlardır:

 • Ana içeriği tanıtma
 • Yeni bir bölüme yönlendirme
 • Bir infografik ile öne çıkan istatistikler
 • İnsanlara örnek ürünleri gösterme

Ayrıca, birçok kullanıcının aşina olmadığı konuları desteklemek için resimler kullanarak bir sayfayı görsellerle zenginleştirebilirsiniz.

Görsellerin stratejik kullanımı, Google’ın web sayfalarını sıralamak için kullanılan EAT kısaltmasını da destekler. Google, Uzmanlık, Yetkililik ve Güvenilirlik gösteren içerik istiyor. Uygun grafikleri seçmek, ziyaretçilere sitenizin EAT “Expertise, Authority and Trust idealleriyle uyumlu olduğunu kanıtlamanıza yardımcı olur.

6. Grafikleri Hızlı Yüklenecek Şekilde Optimize Edin

Google, sayfaların arama sonuçlarında nasıl sıralanacağını belirlerken yüzlerce faktörü analiz eder. Arama motoru şirketi, tam süreci hakkında ayrıntı vermiyor ancak çoğu SEO uzmanı, siteler için yükleme sürelerinin ve içindeki görsellerin faktörler arasında olduğu konusunda hemfikir. Bu mantıklı, çünkü içeriğin yüklenmesi çok uzun sürdüğünde insanların fazla sabrı olmayacak.

Neyse ki, grafiklerin site yükleme sürelerini olumsuz etkilemediğinden emin olmak için yapabileceğiniz birkaç şey var. En uzun kenarda 2500’den fazla piksel içermediklerini kontrol ederek başlayın. Bu şekilde, yükleme süresinden ödün vermeden çeşitli boyutlardaki ekranlarda yüksek çözünürlükte görünürler.

Yaygın olarak kullanılan bir başka yöntem, tembel yükleme “Lazy Load” görüntüleri kullanmaktır. Bunlar, kullanıcıya yalnızca gerektiğinde, örneğin kişi sayfayı resim içeren bölümüne kaydırdığında görünür.

.jpg, .gif ve .png uzantılı olanlar gibi raster görüntüler sıkıştırmayı destekler. Grafikleri sitenize yüklemeden önce sıkıştırmak, daha hızlı yüklenmesini sağlar. Bunu yapmanıza yardımcı olacak çok sayıda araç mevcuttur ve çoğu ücretsizdir.

7. Tutarlı Bir Dosya Yolu İzlemek için Görüntüleri Kategorilere Ayırın

İnsanların ve arama motoru botlarının onları daha anlaşılır bulabilmesi için görüntü dosyalarını yeniden adlandırmanın faydalı olduğundan daha önce bahsetmiştik. Grafikleri kullanırken bir dosya yolu sistemine bağlı kalmak da iyi bir fikirdir.

Google’ın geliştiricilere tavsiyesi, Google botlarının resimleri çevrimiçi olarak değerlendirirken URL yolunu ve dosya adını kontrol ettiğinden bahseder. Bu nedenle, açıklayıcı bir dosya yolu kullanmak, görüntü dosyası adının, kendisinin daha yararlı olması için yaptığınız değişiklikleri destekleyebilir. Bunu nasıl yapabileceğinize bir göz atalım.

Dosya Yolunda Değişiklik Yapmak

Dosya yolunu değiştirmeden önce, görüntüyle ilgili kısım “images/cicekli-uzun-etek.jpg” gibi görünebilir. Ancak, bu örnekte dosya adının, onu içeren resimler klasöründen çok daha açıklayıcı olduğunu görebilirsiniz.

Tüm resimler için tek bir yere sahip olmak yerine, grafiklerinizi ilgili klasörlere ayırarak dosyayı iyileştirmeyi deneyin. Yukarıdaki örneği tekrar kullanırsak, potansiyel bir gelişme şu şekilde olabilir: “giyim/kadin/cicekli-uzun-etek.jpg”

Bu, Google tarayıcılarının görsel kullanımınızı bağlam içinde anlamasına yardımcı olan nispeten basit bir değişikliktir.

2021 ve Ötesinde SEO Başarısının Keyfini Çıkarın

Bazı tasarımcılar, yanlışlıkla SEO’nun onların endişesi olmadığına ve bir grafik oluştururken yaptıklarının bir sitenin sıralaması üzerinde dramatik etkileri olmadığına inanırlar. Ancak, bu öneriler ve örnekler bunun neden doğru olmadığını vurgulamaktadır.

Bir tasarımcı olarak sahip olabileceğiniz diğer bir yaygın zihniyet, en iyi SEO uygulamalarının takip edilemeyecek kadar karmaşık olduğu ve bunlara uymanın tasarım sürecini boğacağıdır. Ancak, bu ipuçlarını denedikçe, tasarımcı olarak SEO’nun ilerlemenizi desteklediği netlik kazanacaktır.

Harika görünen ve arama motoru sonuçlarında iyi performans gösteren web içeriği tasarlamaya özen gösterdiğinizde, müşterilerin sonuçlarınızı sevmesi ve bol miktarda iş sağlamaya devam etmesi daha olasıdır.

Etiketler: , , , , , , , , , ,

Benzer Yazılar