Web Tasarım - Grafik Tasarım

Yerli DNA Tanı Kiti

Bir Türk firması yüksek kalitede ve hassasiyette ürettiği ilk yerli DNA kiti ile altı ayda 50 ülkeden bayilik teklifi aldı. Dünya Sağlık Örgütü ve AB standartlarına uygunluğu tespit edilen DNA tanı kitleri, bir çok farklı alanda kullanılıyor.

Anatolia Tanı ve Biyoloji Türkiye’nin ilk yerli DNA tanı kitini üretmeyi başardı. Ürettikleri kit ilk yerli olmasının yanı sıra ithal rakiplerinden bir çok özelliği ile sıyrılıyor. Şuan varolan en yüksek kaliteyle üretilmesinin yanı sıra rakiplerine gore yüzde 50 daha ucuz.

Yerli DNA kiti, Moleküler tanı alanındaki en yetkin kuruluş olarak kabul edilen QCMD (Quality Control for Molecular Diagnostics) tarafından: En güvenilir test sonuçlarına sahip DNA tanı cihazları arasında ilk yüzde 15’lik dilimde gösterildi. TÜBİTAK’ın da desteklediği kit özellikle gıda sektöründe bir çok alanda kullanılıyor. Gıda sektöründe etlerin virus taşıyıp taşımadıklarını geliştirilen bu cihaz sayesinde anında öğrenebilmek mümkün olabiliyor.

Moleküler Biyolog Dr. Elif Akyüz, gıda sektöründe çok kullanım alanı olan Et Türü Tespit Panelini geliştirdiklerini söyleyerek bir et ürününün içinde ne tür et olduğunu çok kısa sürede tespit edebilmenin cihaz sayesinde çok kolay olduğunu belirtti. Özellikle “Helal Sertifikalı” üretim yapmak isteyen gıda üreticilerinin bu sistemden yoğun bir şekilde talep ettiğini bildirdi.

Anatolia tanı kitlerini diğer rakiplerinden öne çıkarak bir özelliği de Türkiye ve bölgesindeki tüm virüsleri tanıyor olması. İthal tanı kitlerinde sıkça rastlanan bu problem yerli kit sayesinde de problem olmaktan çıkıyor. Cihaz sayesinde ileride kansere sebep olabilecek virüsler önceden tespit edilebiliyor.