Web Tasarım - Grafik Tasarım

THK Astronot Yetiştirecek

Bu yıl 180 öğrenciyle faaliyete geçecek olan Türk Hava Kurumu Üniversitesi, gelecek yıldan itibaren astronot yetiştirme eğitimleri vermeye başlayacak. Konuyla ilgili açıklama Türk Hava Kurumu Genel Başkanı Osman Yıldırım’dan geldi.

Üniversitede havacılık ve uzay konularında mühendisler, teknik alanlarda Türkiye’nin ve havacılık sektörünün ihtiyacı olan insanları yetiştireceğini kaydeden Yıldırım, ”Bu üniversite uçak, uzay ve meteoroloji mühendisliği, elektrik, elektronik ve hava işletme fakültesi, mühendislik konularında eğitim yapacak. Aynı zamanda 2012 yılında Astronot yetiştirme eğitimlerine başlayacağız” diye konuştu.

Ayrıca üniversite bünyesinde uçak geliştirme, yapma ve tasarlama alanlarında araştırma geliştirme çalışmalarının da olacağını belirten Yıldırım, 2023 yılına özel bir hedefi de gerçekleştirmek istediklerini anlattı.

ARGE çalışmaları kapsamında kendi uzay mekiğini oluşturacaklarını söyleyen Yıldırım, ”Cumhuriyetimizin 100’üncü yılında bu ülkenin insanlarını üniversitemizin bahçesinden kendi uzay mekiğimizle uzaya göndereceğiz” dedi.

Üniversitenin ARGE’sinin oluşmasıyla, Amerika’daki üniversiteler ile de iş birliği içinde çalışma yürüteceklerini söyleyen THK Genel Başkanı Yıldırım, kurum içinde ilk 3, 6 ve 9 yıllık çalışma planları oluşturduklarını da kaydetti.