Web Tasarım - Grafik Tasarım

Pil Devri Kapanıyor mu?

Türk bilim adamları çalışmalarıyla uluslararası alanda bir çok buluşa imza atıyor. ODTÜ’lü bilimciler, şarjı azalan cihazları sallayarak bir süre daha kullanılır hale getirecek bir sistem geliştirdi.

Orta Doğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ) Kuzey Kıbrıs Kampüsü’nün teknoloji ekibi, cep telefonu ve laptop gibi aletlerde pil kullanımını ortadan kaldıracak bir projeyi hayata geçiriyor. Çalışmaları 1.5 yıldır süren projenin başında aynı zamanda eski bir Intel çalışanı olan elektrik- elektronik mühendisi Ali Muhtaroğlu bulunuyor. 200 bin dolar maliyetli projeye hem TÜBİTAK hem de bilişim devlerinden Intel destek veriyor.

Projenin amacı pile hiç gerek kalmadan hareketle enerji üretmek… Geliştirilen sisteme göre bilgisayardaki ya da çevredeki hareket, bir sistem aracılığıyla kullanılabilir enerjiye dönüştürülerek cihazın pil kaynağına aktarılacak. Böylece yarım saatlik şarjı kalan bilgisayarı, yerinde sallayarak bir yarım saatlik zaman daha kazanılabilecek ya da bilgisayarın çok fazla enerji gerektirmeyen bazı basit uygulamaları pile gerek kalmadan çalıştırabilecek.

Dünyada bir çok yerde mikroelektronik sistemlerde yenilenebilir enerji üzerine çalışmalar yapılıyor. Türk bilim adamlarının çalışmalarını bu yöntemlerden ayıran özellik ise ‘komple sistem’ önermesi. Buna göre, hareketin enerjiye dönüşmesini sağlamakla birlikte  bunu cihaza entegre etmek amaçlanıyor.