Web Tasarım - Grafik Tasarım

Pardus Geri Döndü

Tübitak tarafından üretilen, açık kaynak kodları ile ücretsiz olarak insanların kullanımına sunulan Türk Windows’u Pardus’un yeni sürümü çıktı. Yeni çıkan sürüm adını Anadolu’daki soyu tükenme riski taşıyan memeli türlerinden biri olan Alageyik’ten alıyor.

Pardus açık kaynak kodlu bir yazılımdır. Bu tür yazılımların ayırt edici özelliği kullanıcıya yazılımı değiştirme özgürlüğü sağlamasıdır. Açık kaynak kodlu yazılımlar, uyarlanabilir, sağlam, hızlı ve güvenlidir. Açık kaynak kod dünyası, yeni bir yazılım üretme biçimi, yeni iş modelleri sunmaktadır. Dünyanın her tarafından bilişim uzmanlarınca imece yöntemi ile endüstri standartlarında geliştirilen açık kaynak kod yazılımları, insanlığın ortak malı olarak sayılabilir.

Birçok resmi kurum tarafından hem maliyeti olmaması hem de çok güvenli olması sebebi ile kullanılıyor. Ayrıca diğer işletim sistemleri gibi ek program ihtiyacı duymadan birçok görevi yerine getirebiliyor. Diğer programlara göre öne çıkan özellikleri şöyle:-

-Lisansı sizi kısıtlamaz, üreticiyi sizden korumak için değil sizin haklarınızı korumak için tasarlanmıştır.

-Türkçedir: Çekinmeden Türk alfabesinin tüm harflerini kullanabilirsiniz. Yazım ve sözlük denetimi yapar, sizi güzel bir Türkçe kullanmaya teşvik eder.

-Virüs Bulaşmaz: İnternet’ten gelen her dosyayı kontrolden geçirmekle, ya da virüs bulaşmış bilgisayarınızı temizlemekle zaman kaybetmezsiniz.

-Hızlı Yüklenir: 30 dakikada yüklenir. Tek kurulum işlemiyle bilgisayarınıza ofis yazılımı, İnternet gezgini, sohbet programı gibi gerekli bütün programlar da yüklenir.

-Kolay kullanılır: Grafik arayüzleri, menüleri, ikonları ile aklınıza ve güdülerinize hitap eder. Kullanmak için bilgisayar öğrenmek, ikinci bir dil bilmek ya da uzun eğitimlerden geçmek gerekmez.

-Programları tamdır: Bir masaüstü kullanıcısının gereksinim duyacağı her türlü yazılım Kurulum CD’si içinde mevcuttur. İnternet araçları, ofis paketi, her türlü resim, müzik, film için oynatıcı ve düzenleyiciler, oyunlar, aklınıza ne gelirse…

-Şeffaftır: Kaynak kodlarını kendi ihtiyaçlarınıza göre değiştirebilir, kendi dağıtımınızı üretebilirsiniz. Ne yaptığını ve ne yapmadığını kaynak koduna bakarak bilirsiniz.

Son olarak ayrı ayrı CD’ler ile tekrar yükleme yapmadan, iki dokunuşla Türkçe’den İngilizce’ye dönüşür. Herhangi başka bir dilin desteğini eklemek de son derece kolaydır.