Web Tasarım - Grafik Tasarım

Logo – Kartvizit

Logo, bir ürünün, firmanın ya da hizmetin isminin, harf ve resimsel öğeler kullanılarak sembolleştirilmesidir. Logo ya da ticari im şüphesiz temel markalama aracıdır.

Logonun görünürde olanaksız bir görevi vardır; dizaynı ile simgeledeği özel kimliği bakan kişinin zihninde hemen çağrıştırmalıdır ve aynı zamanda söz konusu olan hizmet veya özelliklerini akla getirmelidir.

Logo tasarımının önemi tartışılmazdır. Cazip ve göz alıcı bir logo çalışması satışa dönüşürken, kolay unutulur bir logo tasarımı ise geçip gider. Tüm bu algılama, çok hızlı olarak bilinçaltında gerçekleşir. Ya akılda kalırsınız, ya da unutulursunuz. Amblemden farklı olarak ayırt edici özellikler yanında firmanın ismini de yansıtabilir.

Bir şirket ya da kuruluşun logosu insanlar üzerinde ilk intibanın pozitif olabilmesinde önemli rol oynar. Eğer çizginizi net bir biçimde yansıtan modern ve bir o kadar da anlaşılabilir bir logoya sahipseniz, kurumsal imajınız zihinlerde daha etkili ve güvenilir bir hava oluşturacaktır.

Kartvizit Tasarımı

Pazarlama uzmanları şu tavsiyede bulunurlar; herhangi biri ile iş veya arkadaşlık nedeni ile tanıştınız, yaptığınız işlerden bahsettiniz ve sohbetin sonunda, tanıştığınız kişilerin sizinle tekrar iletişim kurabilmesi için mutlaka bir not bırakın. Not bırakın ki insanlar size tekrar geri dönebilsin. Bıraktığınız bu notlar; iş, fırsat, arkadaşlık, kazanç vs… olarak mutlaka geri dönecektir.

Kartvizitler firma çalışanlarını, firmanın dışında temsil edecek olan en önemli tanıtım materyalidir. Bir kartvizit, sahibinin kimliğini ve görevini göstermektedir. Kurum Adı ve Logosunun sunulduğu kartvizit üzerinde yer alan Ad Soyad, Telefon, Faks, Mobil Telefon, Web adresi, E-posta, Posta Adresi, Meslek, Ünvan gibi bilgilerle karşınızdaki kişiye, size ulaşabileceği bütün yolları sunmuş olursunuz.

Kartvizit standart ebadı 85×50 mm’dir. Fakat eldeki baskı materyalinin boyutuna ve tasarımın durumuna göre bu ölçüde değişiklikler olabilir. Kullanılan baskı materyalleri arasında yapacağınız seçimin de karşınızdaki kişide oluşturacağı etkiyi düşünmelisiniz. Bu materyaller genel olarak;

Fantazi, Japon Bristol, parlak Selefonlu, Mat Selefonlu, Plastik, Şeffaf, Metalik, Gofralı, Laklı, Yaldızlı Kartvizit çeşitlerinden oluşmaktadır.