Web Tasarım - Grafik Tasarım

Hızlı internet ile uçuş güvenliği artıyor!

Uçaklarda sunulan internet hizmeti yolcuların yanı sıra pilotlar için büyük bir avantaj sağlayarak, uçuşların çok daha güvenli bir hale gelmesini sağlıyor.

23.06.2017 / 21:00

Hızlı internet ile uçuş güvenliği artıyor!

Özellikle okyanus ötesi olarak adlandırılan uzun uçuşlarda yolculara internet hizmetinin sunulması, bilgisayar veya tablet gibi cihazlar ile uçakta çalışılabilmesine ve keyifli vakit geçirilebilmesine imkan tanıyor.

Airbus A350-1000 ilk uçuşunu gerçekleştirdi!

Airbus A350-1000 ilk uçuşunu gerçekleştirdi!

Fransa merkezli havacılık devi Airbus’ın güçlü motorları ve yakıt verimliliği ile ön plana çıkan…

Ülkemizin bayrak taşıyıcı havayolu şirketi olan Türk Hava Yolları’da 2012 yılında aktif hale getirdiği internet hizmetini, geniş gövdeli Boeing 777-300 ER ve Airbus A330-300 uçakları ile gerçekleştirdiği uzun uçuşlarda yolculara sunuyor.

Uçağın üzerinde yer alan antenler kullanılarak uydulardan sağlanılan internetin hızının artmasının, sadece daha konforlu bir uçuş sunmakla kalmadığı ve uçuş güvenliğini artırdığı ifade ediliyor.

Yüksek hızlı internet ile uçuş verilerine anlık erişim!

Havacılık üzerine çalışmalar yürüten ve JetWave Teknolojisi ile uçaklarda 50 Mbps’a kadar internet sunmayı hedefleyen Honeywell, 2025 yılında 25 bin uçağın Wi-Fi bağlantısına sahip olacağını belirtiyor.

17-06/23/honeywell-connected-flight-onboard-wifi-23.jpg
Lufthansa, Singapore Airlines ve Qatar Airways gibi havayolu şirketlerinin uçaklarında JetWave teknolojisine yer verilmesi için çalışmalar başlarken, Honeywell tarafından özelleştirilmiş bir Boeing 757 ile gerçekleştirilen test uçuşunda 30 Mbps gibi hızların rahatlıkla görüldüğü ifade ediliyor.

Daha hızlı internet bağlantısının sunulması, uçuşlar sırasında YouTube’dan yüksek kalitede video izlemek veya FaceTime görüşmeleri gerçekleştirmek anlamına gelse de, çok daha büyük bir faydası var.

Yüksek hızlı internet bağlantısı ile uçuş ve hava durumu verilerine anlık olarak ulaşabilen pilotlar, türbülans gibi olayları çok daha kolay bir şekilde fark ederek, yüksek bir irtifaya çıkarak veya farklı bir doğrultuda uçuş gerçekleştirerek bunun önüne geçebilecekler.

Ayrıca, yolculuk sırasında uçakta yer alan binlerce sensör tarafından üretilen verinin internet ile havayolu şirketine aktarılmasının, yaşanan gecikmeleri büyük oranda azaltacağı iddia ediliyor.

:: Sizce, uçaklarda yüksek hızlı internet için çok beklemek gerekecek mi?

SDN – ShiftDelete.Net