Web Tasarım - Grafik Tasarım

Freelance

Freelance Tasarımcı

Freelance Web Tasarımcı, konusunda uzmanlaşmış, hayatını arayüz tasarımı yaparak kazanan kişidir. Freelance Grafik Tasarımcı, gene aynı şekilde tasarım alanında tüm yeterliliklerini kullanarak geçimini sağlar.

Bugün Web Tasarımcısı denildiğinde aklımıza, web sitesinin kabuğunu şekillendiren, animasyonlarını hazırlayan, script’ ler kullanan, efektler oluşturan ve arka planda çalışan dinamik programcıkları kodlayan kişi belirmektedir. Oysa ki bugün Web Tasarım, kendi içinde uzmanlık gerektiren dallara ayrılmıştır.

Günümüzde Web Tasarım Firmaları

Web Tasarım Firmalarında, bir web prodüksiyonunu meydana getirmek için konusunda uzmanlaşmış yönetici, grafiker ve kodlayıcıdan oluşan bir ekip oluşturulmaktadır.

Bununla birlikte farklı uzmanlık alanları gerektiren seçenekleri bir kişi üzerine yığarak ortaya çıkarılan web projelerinde yaşanan hayal kırıklıkları, maddi olarak geri dönüşü olmayan kayıplara sebebiyet verebildiği gibi, farklı alanlarda uzmanlaşmış AYRI personelin, AYNI PROJE üzerinde çalışması tasarıda birtakım detayların kaybolmasına da etki edebilmektedir.

Bir web prodüksiyon departmanındaki ana bölümler ve uzmanlık alanlarına göre personel dağılımı nasıl olmalı sorusuna ise yanıt çok zor değil. En basit haliyle, bir web arayüz tasarımcısı, bir html (css, xhtml, javascript) kodlayıcısı, bir flash uzmanı (Animasyon ve ActionScript), bir web yazılımcısı (asp ve/veya php), bir proje yöneticisi. Bu uzmanlar ile kurulmuş bir web prodüksiyon ekibinin, temel web projeleri üretiminde doğacak ihtiyaçları karşılaması hiç de zor olmayacaktır, şüphesiz. Gereken ekstra durumlarda ise (3D Animasyon v.b) ekibin genişletilmesi en mantıklı seçim olacaktır.

Neden Freelance?

Web prodüksiyonunu, hakkını vererek yapan uzman kişilerle donatılmış firmaların başarısı ortada olmakla birlikte, yüksek gelir ve kusursuz web projeleri üzerine kazanılan ödüller onlar için sıradan birer olgu olabilmektedir..

Bununla birlikte Freelancer, bir Web Projesi üzerindeki çalışmalarına destek olmak maksadıyla, gene Freelance çalışan 3D Animasyoncu ve KOD’ layıcı Çözüm Ortakları ile iş birliği içerisindedir. Freelancer’ ın en büyük avantajı ise Web Projesine baştan sona kadar HAKİM olmasıdır. Bütün sorumluluk kendi üzerindedir ve müşterisiyle bire bir muhataptır.

İLHAM’ ın mesai saati yoktur!

Bir düşünsenize! Leonardo da Vinci’ ye, Resim Galerisi’nde sergilenmek üzere La Gioconda (Mona Lisa) tablosunu ne kadar süre içerisinde çıkaracağını soruyorsunuz…

Bir web tasarımcının en büyük ilacı olan “ilham” ın, esnek çalışma saatleri içerisinde gelmeme olasılığı da göz önünde bulundurulmakla birlikte;

  • sıcak bir nescafe,
  • karışık çerez ve bir kaç çeşit çikolata,
  • sigara kullanıyorsa rahatça içebileceği bir oda,
  • yeri geldiğinde oyun oynayabilme,
  • veya yüksek sesle müzik dinleyerek stress atma,
  • hareketli koltuğunda pijamalarıyla yayılarak oturabileceği

bir ortama ihtiyacı vardır. Tüm bu materyallere olan ihtiyacı, web tasarımcısını tembelleştirmek yerine onu çevresinden izole etmeye yaramaktan öteye gitmez. Çünkü o, zamanının % 70 ini, dünyası olan bilgisayarı ve interneti başında geçirir.

“Ayinesi iştir kişinin, lafa bakılmaz.”

Bu atasözü her şeyi açıklığa kavuşturuyor aslında…