Web Tasarım - Grafik Tasarım

Böbrek Taşına Türk Çözümü

Türk araştırmacıların dünyada ilk kez geliştirdiği ve böbrek taşlarını lazerle uzaktan kırabilen robot, ABD Üroloji Kongresi’nde Amerikalı doktorların beğenisini topladı.

Üroloji Uzmanı Prof. Dr. Remzi Sağlam ve ekibi, ABD’de katıldıkları Üroloji Kongresi’nde vücutta kesik oluşturmadan böbrek taşlarının lazerle kırılması için geliştirdikleri ve dünyada bir ilk olan robotu tanıttı.

ABD’li üroloji uzmanlarından yoğun ilgi gören yeni cihaz, kongreye de damgasını vurdu ve diğer kongreler için de davet aldı. Pek çok doktor, kendi kliniğine bu robotun bir an önce kurulmasını istedi. Türk doktorların çalışması, birkaç ay önce Avusturya’nın başkenti Viyana’da düzenlenen kongrede de en iyi çalışma seçilmişti.

Sağlam ve ekibinin robotunun, diğer cihazlardan farkları şöyle:

Bugüne kadar elle kullanılan diğer cihazlar doktoru yoruyor, radyasyon alıyor ve çabuk bozulabiliyor. Yeni teknikle ise cihaz, robota bağlanarak uzaktan kullanılıyor. Doktorlar yorulmadan, oturarak ameliyat yapabiliyor. Ayrıca bu yöntemle daha büyük taşlar tedavi edilebiliyor. Hastalar, vücutlarında delik açılmadan taşlarından kurtulabiliyor.

Geliştirilmesine Türk uzmanlar tarafından devam edilen böbrek taşı kırma robotu, 6 ay içerisinde ABD ve Avrupa ülkelerinde satışa sunulacak. ABD’de şimdiden 20 hastane sipariş verdi.